Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 19 grudnia święty Mikołaj odwiedza chrześcijan wschodniego obrządku

19 grudnia święty Mikołaj odwiedza chrześcijan wschodniego obrządku

Fot. http://zik.ua

Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta polska Cerkiew, uroczystość ku czci św. Mikołaja przypada 19 grudnia w kalendarzu gregoriańskim (obecnie powszechnym), czyli 13 dni po tradycyjnych mikołajkach.

Świąteczne obchody odbyły się we wtorek w w Białowieży, Narewce, Drohiczynie i Białymstoku. W Warszawie liturgia była sprawowana rano w prawosławnej kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego.

Dzień św. Mikołaja według kalendarza juliańskiego obchodzili również prawosławni i grekokatolicy m.in. z Podkarpacia. „W nocy wierni obdarowali się prezentami. Natomiast we wtorek w cerkwiach odprawiane są nabożeństwa związane z kultem świętego” – powiedział PAP dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach ks. Andrzej Żuraw.

Duchowny zaznaczył, że św. Mikołaj jest dla chrześcijan wschodnich jednym z ważniejszych świętych. „W Kościele wschodnim szczególną uwagę zwraca się na dobroć św. Mikołaja […]. Jego podobizna zajmuje poczesne miejsce w każdym ikonostasie. Znajduje się wśród namestnych ikon” – dodał ks. Żuraw.

Biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym.

Ten czczony w Kościele katolickim i prawosławnym teolog, zwany cudotwórcą, jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących zmienić stan cywilny. Św. Mikołaja uważa się także za orędownika osób skrzywdzonych przez los.

Zasłynął z podrzucania jedzenia i złota do domu trzech biednych sióstr, by mogły wyjść za mąż. Stąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w jego święto. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza, ale morze uspokoiły modlitwy świętego.

Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je tam z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, gdzie święty zmarł 6 grudnia, między rokiem 345 a 352 (dokładnej daty nie udało się ustalić) jako biskup tego miasta.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym GUS, które to dane uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.

Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ponad 33 tys. wiernych. Mieszkają m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.(PAP)

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 20.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code