Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 17 października doszło do nadzwyczajnego spotkania minister oświaty Polski i Ukrainy

17 października doszło do nadzwyczajnego spotkania minister oświaty Polski i Ukrainy

Fot. 5.ua

Konsultacje pomiędzy polska i ukraińską stroną w sprawie nowej ustawy oświatowej miały się odbyć 25 października we Lwowie. Wyprzedzając ten termin 17 października do Kijowa na negocjacje ze swoją odpowiedniczką minister edukacji i nauki Ukrainy Lilią Hrynewycz przyleciała polska minister Anna Zalewska.

Podczas konferencji prasowej w Kijowie minister Anna Zalewska stwierdziła, że wprowadzone na Ukrainie nowe prawo oświatowe „w Europie i Polsce wzbudziło niepokój”. Najwięcej obaw wiąże się jednak ze zmianami dotyczącymi nauczania w językach mniejszości narodowych. Szczególne obawy wyrażają Węgry i Rumunia. Polskie władze do tej pory wstrzymywały się z krytyką zmian w ukraińskim prawie oświatowym. Kijów zapewnia bowiem, że zmiany nie wpłyną niekorzystnie na nauczanie języka polskiego.

Na wspólnej konferencji prasowej minister Zalewska przyznała, że rozmowy „były trudne”. Obydwie panie minister potwierdziły, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech dni Polska i Ukraina mają podpisać specjalną deklarację, którą minister Zalewska nazwała „zobowiązaniem, które będzie potwierdzeniem umów międzynarodowych”.

Minister podkreśliła, że polskie rozwiązania w zakresie nauczania mniejszości narodowych mogą stanowić wzorzec do zastosowania w innych krajach, a ich prawa mniejszości są zagwarantowane w Konstytucji RP i odpowiednich ustawach. Minister jednak nie odpowiedziała, jak dokładnie i w ilu szkołach w Polsce realizowana jest nauka języka ukraińskiego.

Minister Lilia Hrynewycz potwierdziła, że nauka w języku polskim będzie funkcjonować „na wszystkich etapach nauczania” i deklaracja zabezpieczy możliwość nauki mniejszości polskiej w języku ojczystym, przy jednoczesnym „utrzymaniu zasady rozszerzenia nauki języka ukraińskiego”. Ukraińska minister stwierdziła, że właściwie ta zasada już jest realizowana w polskich szkołach na Ukrainie, których obecnie jest pięć. Część przedmiotów już i tak jest w nich nauczana w języku ukraińskim.

Słowo Polskie na podstawie informacji Pawła Bobołowicza, WNET, 19.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *