Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 17 milionów mieszkańców III Rzeszy w Wermachcie, 20 mln pracowników przymusowych. Na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę na temat gospodarki nazistowskich Niemiec

17 milionów mieszkańców III Rzeszy w Wermachcie, 20 mln pracowników przymusowych. Na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę na temat gospodarki nazistowskich Niemiec

Fot. Redakcja

Niechlubna historia kolaboracji amerykańskich IBM i Coca-Coli z nazistami, wykorzystywania na potęgę pracy przymusowej, oraz import wielu składników dla produkcji broni nie zważając na embargo – dokładnie tak jak dzisiaj robi Rosji – to kilka szczegółów zawartych w wystawie „Gospodarka III Rzeszy”, prezentującej korzenie potęgi gospodarczej Niemiec, państwa, w którym najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasach II wojny światowej.

Na ekspozycji można poznać koncepcje i mechanizmy gospodarki III Rzeszy.

– Pokazujemy podstawy, od czego to się zaczęło, jaki pomysł miał Hitler na gospodarkę państwa, którym rządził. Pokazujemy fundament, z czego to się wzięło, jak sobie Hitler to wymyślił, jak on to tworzył, a potem są pokazane mechanizmy – wyjaśnił podczas otwarcia Adam Hlebowicz. Jak dodał dyrektor Biura Edukacji IPN, szereg firm, które wówczas rozwinęły skrzydła i które do dzisiaj funkcjonują na rynku światowym, zbudowało swoją potęgę w czasach III Rzeszy.

– W czasie II wojny światowej pracowało na terenie Niemiec 14 milionów pracowników przymusowych, to oczywiście był skład wielonarodowościowy. Polaków nie możemy się doliczyć czy to było 2,5 miliona czy to były 3 miliony. To byli ludzie, którzy pracowali nie tylko u niemieckiego bauera, ale pracowali w tych fabrykach – mówi Adam Hlebowicz.

Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm, m.in.:
Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn, Lufthansa, Deutsche Bank, IG Farben.

Ekspozycja została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zawiera także wiele zdjęć ukazujących niemieckich przemysłowców i ich powiązania z NSDAP i najwyższymi władzami III Rzeszy, a także ich powojenne losy oraz to, w jaki sposób niewolnicza praca milionów ludzi przyczyniła się do rozwoju ich biznesu.

Słowo Polskie, fot. Redakcja, 16 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code