Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 16 lat temu w Warszawie pojawił się pomnik Tarasa Szewczenki

16 lat temu w Warszawie pojawił się pomnik Tarasa Szewczenki

13 marca bieżącego roku minęło 16 lat od czasu, kiedy w stolicy Polski pojawił się pomnika najbardziej znanego ukraińskiego poety.

Chyba największe zasługi w doprowadzeniu do odsłonięcia pomnika ma pisarz i poeta Dmytro Pawłyczko, który podczas swojej misji dyplomatycznej w randze Ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej (w latach 1999 – 2001) zainicjował jego budowę.

W swych wspomnieniach Dmytro Pawłyczko podkreśla wielką rolę, jaką odegrali w działaniach zmierzających do odsłonięcia pomnika Tarasa Szewczenki: ówczesny prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, premier Jerzy Buzek, prezydent Warszawy Paweł Piskorski, prezes Polskiej Akademii Nauk Mirosław Mossakowski i inni.

Twórczość Wielkiego Kobziarza jest w Polsce dobrze znana i doceniana, o czym świadczą coraz nowe wydania jego dzieł, tłumaczone przez Jarosława Iwaszkiewicza, Włodzimierza Słobodnika, Czesława Jastrzębiec-Kozłowskiego, Leona Pasternaka.

Pod koniec 2017 r. Wydawnictwo Jarosławiw Wal wydało zbiór poezji wybitnego ukraińskiego pisarza Dmytra Pawłyczko OMELA, w nowej kolekcji drukowany jest wiersz „Pod pomnikiem Tarasa Szewczenki w Warszawie”, wiersz napisał Dmytro Pawłyczko w grudniu 2016 roku.

Sergij Porowczuk, 23.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code