Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » 15,6 miliardów z MFW na odbudowę Ukrainy

15,6 miliardów z MFW na odbudowę Ukrainy

Fot. Redakcja

Międzynarodowy Fundusz Walutowy doszedł do porozumienia z przedstawicielami Ukrainy o przekazaniu temu krajowi pakietu dofinansowania w wysokości 15,6 mld dolarów. Pakiet pomocy zostanie rozłożony na cztery lata. Ogólne potrzeby finansowe na odbudowę państwa ukraińskiego z powodu inwazji rosyjskiej stanowią 411 miliardów USD.

Przedstawiony plan ma jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Wykonawczą Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wsparcie finansowe powinno umożliwić „wspieranie stopniowego ożywienia gospodarczego przy jednoczesnym stworzeniu warunków dla długoterminowego wzrostu w kontekście odbudowy powojennej i na drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie.

Porozumienie zawarto po miesiącach rozmów między MFW a władzami Ukrainy. 15 marca w Warszawie zakończyły się negocjacje między dwiema stronami dotyczące wsparcia finansowego.

„Inwazja Rosji na Ukrainę dalej ma niszczący wpływ na gospodarkę. Mimo to władzom Ukrainy udało się utrzymać stabilność makroekonomiczną i finansową dzięki znaczącemu wsparciu zewnętrznemu i umiejętnemu kształtowaniu polityki” – napisano w oświadczeniu MFW.

Słowo Polskie, fot. Redakcja, 25 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code