Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » 143 rocznica urodzin Piłsudskiego

143 rocznica urodzin Piłsudskiego

Winnica-Spotkanie Piłsudskiego i Petlury na Dworcu Kolejowym w Winnicy5 grudnia przypada 143 rocznica urodzin pierwszego Marszałka Polski, Naczelnika Państwa Polskiego 1918-1922, Józefa Piłsudskiego.

W Winnicy, która szczyci się tablicą upamiętniającą Marszałka na gmachu Rady Miejskiej (1920), mało kto orientuje się, kim był Piłsudski. Część osób, zapytanych o niego na ulicy w naszym mieście odpowiedziała, że to był generał Armii Czerwonej, inni że kompozytor, ale większość nie umiała powiedzieć nic.

Nawet w środowisku polonijnym nie każdy kojarzy postać Piłsudskiego. A przecież 16 maja 1920 roku właśnie w naszym mieście został podpisany pakt Piłsudski-Petlura, a po podpisaniu owego dokumentu z ust Marszałka podobno miały paść słowa „Niech żyje wolna Ukraina!”. Traktując Ukraińską Republikę Ludową jako suwerenne państwo, Piłsudski mocno ryzykował, ale dzięki  wsparciu wojsk ukraińskich wziął Kijów, a potem odniósł wspaniałe zwycięstwa nad Armią Czerwoną pod Warszawą i Niemnem.

Niestety, na prawdziwą niepodległość Ukraina miała czekać jeszcze ponad 70 lat, ale Piłsudski w historii państwa ukraińskiego na zawsze pozostanie sojusznikiem i przyjacielem i tak powinni go postrzegać nasi rodacy z jednej i drugiej strony Sanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code