Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 124 lat temu na scenie żytomierskiego teatru odbył się debiut opery „Halka” Moniuszki

124 lat temu na scenie żytomierskiego teatru odbył się debiut opery „Halka” Moniuszki

Wiadomo, że 2019 rok Senat RP uchwalił Rokiem Stanisława Moniuszki.

W związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora, aby oddać hołd wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki, na całym świecie odbywają się koncerty, wieczory pamięci i inne przedsięwzięcia.

Wiadomo, że Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez Jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. On stoi postawiony na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery „Halka” i „Straszny dwór”.
124 lat temu, w 1895 roku we wrześniu, w Żytomierskim teatrze odbył się debiut opery „Halka” z muzyką Stanisława Moniuszki. Rolę „Halki” grała aktorka Sikorska, rolę „Jontka” – Mazurow, mieszkańcy Żytomierza. Zgodnie znalezionych wspomnień, w gazecie „Wołyń” – ubrania, gra aktorów bardzo spodobała się widzom i nadal opera „Halka” na scenie w Żytomierzu korzystała się wielkim zainteresowaniem, gdzie przychodziło dużo ludzi.

Z pewnością można mówić, że dzięki jemu polskie pieśni pisane na różne okazje zaczęły rozbrzmiewać w polskich salonach, a następnie trafiły pod strzechy. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego.

Walentyna Jusupowa, 18 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *