Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 1129 urodziny Żytomierza. Młoda Szlachta i Poleskie Sokoły bawili publiczność w parku Gagarina

1129 urodziny Żytomierza. Młoda Szlachta i Poleskie Sokoły bawili publiczność w parku Gagarina

Podczas uroczystości do Dnia Miasta Żytomierza miejscowi Polacy razem z przedstawicielami pięciu innych mniejszości narodowych miasta zaprezentowali tradycje oraz kulturę krajów swoich przodków w ramach Multinarodowego Miasteczka a także poczęstowali gości tradycyjnymi potrawami na Festiwalu Twórczości i Kuchni narodowej.

Czesi, Rosjanie, Żydzi, Romowie, Niemcy i oczywiście Polacy. Wszyscy w barwnych strojach narodowych, mówiący w języku ojczystym. Największą diasporą na Żytomierszczyźnie są Polonusy i nic dziwnego, że oni przedstawili swój kraj najbardziej okazale.

Ciekawie i kreatywnie podszedł do zadania Związek Szlachty Polskiej – jego członkowie udekorowali specjalne drzewko serduszkami i cukierkami.

Anna Denysewycz mówi, że wszyscy członkowie tej organizacji przygotowywali się do imprezy na placu Gagarina bardzo starannie. „Żytomierszcy szlachcice”, a to głównie osoby w młodym wieku, ubrali się w kolorach polskiej flagi narodowej. W trakcie prezentacji goście zostali poczęstowani faworkami i pączkami – tradycyjnymi przysmakami kuchni polskiej. Bardzo interesującym okazał się również konkurs przysłowi, podczas którego trzeba było wylosować, przeczytać i przetłumaczyć pewien znany wyraz. Ci, którzy dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, dostawali prezenty. Natomiast najmłodsi mieli okazję obejrzeć bajkę „Calineczka” z udziałem ręcznie wykonanych lalek. Wszystkim chętnym akwarelą namalowano na policzkach polską flagę.

Do udziału w Festiwalu Twórczości i Kuchni narodowej dołączył się także burmistrz miasta – Wolodymyr Deboj a także dwie delegacje z Polski – województwa śląskiego i Płocka a także delegacja z Bułgarii.

Stanisław Dąbrowa, członek śląskiego samorządu mówi, że ich delegacja przyjechała do Żytomierza w celu podpisania porozumienia w sprawie współpracy obydwu jednostek administracyjnych Ukrainy i Polski. O nawiązaniu współpracy wspomniała również pani Małgorzata Białecka (Kierownik Oddziału Współpracy z Zagranicą i Turystyki w Płocku) oraz dodała, że Żytomierz to piękne i gościnne miasto.

Goście dołączyli się do degustacji potraw, i wspólnie zaśpiewali kilka polskich piosenek narodowych.

Największa organizacja, zrzeszająca osoby polskiego pochodzenia na Żytomierzsczyźnie – Obwodowy Związek Polaków Ukrainy na czele z Wiktorią Laskowską-Szczur na Dniach Miasta przedstawił swoje najlepsze zespoły artystyczne – dziecięcy „Koroliski” oraz dorosły „Poleskie Sokoły”. Artyści już od dawna śpiewają na Ukrainie i w Polsce a występ w parku Gagarina po raz kolejny zaprezentował ich wspaniałe możliwości wokalne.

W ciepłej i przyjaznej atmosferze minęło spotkanie Polaków z kraju z Rodakami z Kresów.

Alina Zielińska

Zdjęcia z Dni Miasta Żytomierza

{morfeo 401}

oraz wideo

{youtube}yY-gofzuIB4{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code