Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 1000 zniczy w ramach akcji „Światełko Pamięci” zapłonęło w Żytomierzu

1000 zniczy w ramach akcji „Światełko Pamięci” zapłonęło w Żytomierzu

2 listopada 2018 r.  członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków w ramach akcji „Światełko Pamięci” zapalili 1000 białych i czerwonych zniczy na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu

Tradycja Zaduszek jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Szczególny wymiar mają one w Żytomierzu, łącząc uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W tym czasie odwiedzane są groby bliskich i zapalane przy nich znicze.

Na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu w tym dniu została odprawiona uroczysta msza święta za zmarłych, której przewodniczył Biskup Ordynariusz Kijowsko – Żytomierskiej Diecezji Witalij Krywicki, współcelebrowali ks. Witalij Bezszkuryj oraz ks. kanonik Wiktor Makowski.

Na wspólnej modlitwie zgromadziło się około 2 tys. Żytomierzan, którzy modliły się w intencji tych, którzy odeszli do wieczności, szczególnie za tych, którym odmówiono w przeszłości prawa do godnego pogrzebu chrześcijańskiego, za prześladowanych, za poległych na wojnach, w tym za poległych na ostatniej wojnie rozpętanej na wschodzie Ukrainy.

W szczególny sposób JE Witalij Krywicki podziękował członkom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie za organizację sprzątania Polskiego Cmentarza.

Z całego serca dziękujemy ofiarodawcom Radio Lwów, TVP Rzeszów, Polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi przy wsparciu których zbierano znicze, zapalone później na Polskim Centarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków w całym obwodzie Żytomierskim.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 3 listopada 2018 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code