Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 100 dzieci bierze udział w Letniej Szkole Języka Polskiego w Chmielnickim

100 dzieci bierze udział w Letniej Szkole Języka Polskiego w Chmielnickim

Przy kościele Chrystusa Króla w Chmielnickim trwa kolejny cykl Letniej Szkoły Języka Polskiego, organizowanej przez Fundację „Wolność i Demokracja”.

W przeciągu 10 dni podolska młodzież polskiego pochodzenia za darmo poznaje język, historię i kulturę Polski. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy z Polski. W kursie uczestniczy blisko 100 dzieci z dawnego Płoskirowa i okolic.

Część dzieci planuje studiować w Polsce, inni uczą się polskiego, bo babcie i dziadkowie mówili po polsku. Nauczyciele – m.in. Antonina Telecka-Boniecka z Lublina, są gotowi do tego, ze część młodzieży w ogóle po raz pierwszy zetknie się z językiem polskim.

Wiek uczniów Letniej szkoły języka polskiego w Chmielnickim waha się od 8 do 17 lat. Zajęcia odbywają się sześć dni na tydzień.

– W ramach szkoły – mówiła prezes polskiej organizacji przy kościele Chrystusa Króla Ludmiła Kotyk – młodzież także zwiedzi Latyczów, Międzybóz oraz małą ojczyznę Ignacego Jana Paderewskiego – Kuryłówkę a także, jeżeli uda się – Kamieniec Podolski.

Każdy „absolwent” Letniej Szkoły otrzyma po jej ukończeniu certyfikat.

Franciszek Miciński, 09.08.17 r. 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *