Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Христос Воскрес! Chrześcijanie wschodniego obrządku świętują Wielkanoc

Христос Воскрес! Chrześcijanie wschodniego obrządku świętują Wielkanoc

Grekokatolicy, prawosławni patriarchatu moskiewskiego i kijowskiego, autokefaliści i wierni innych obrządków wschodnich obchodzili 7 kwietnia Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne.

Na Ukrainie wierni wschodniego obrządku znacznie bardziej rygorystycznie przygotowują się do Wielkanocy. Wielu z nich przez dwa dni przed Paschy zachowuje bardzo ścisły post – łącznie z ograniczeniem picia wody.

W roku 2018 Wielkanoc w cerkwiach przypada tydzień później, niż w Kościele katolickim zachodniego obrządku. Podobnie jak dla katolików rzymskich, dla wiernych obrządku wschodniego to najważniejszy czas roku liturgicznego.

Nawiązuje do Zmartwychwstania Jezusowego, symbolizującego zwycięstwo nad śmiercią, tak i do Paschy – wyzwolenia z niewoli egipskiej.

W Wielką Sobotę do późnej nocy w cerkwiach adorowana jest płaszczenica z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. W tym dniu, podobnie jak to jest u wyznawców kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolicy święcą pokarmy (prawosławni przeważnie w porze wieczornej lub nad ranem). W niedzielę w cerkwiach od północy odprawione zostaną wielkanocne nabożeństwa rezurekcyjne.

Okres postów, dodatkowych umartwień i wyciszenia, zakończy się uroczystą Jutrznią Wielkanocną, która rozpoczyna się zazwyczaj o 6 rano. Podczas nabożeństwa śpiewany jest troparion paschalny.

Grekokatolicy i prawosławni rozpoczną Wielkanoc od świątecznego śniadania. Nieodłącznym elementem świąt jest dzielenie się jajkiem i pozdrawianie się słowami „Христос Воскрес!” (Chrystus zmartwychwstał). Odpowiadają słowami „Воістину Воскрес!” (Prawdziwie Zmartwychwstał) Wierni wspominają też zmarłych. Na cmentarze  ruszają procesje.

Słowo Polskie, 08.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code