Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920

Żytomierscy Polacy uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920

W Żytomierzu uczczono 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystości składały się z Mszy Świętej w Katedrze pw. Św. Zofii, akademii oraz zapalenia zniczy na mogiłach żołnierzy WP na Polskim Cmentarzu w tym mieście.

Organizatorem uroczystości wystąpili Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Informacyjno-Edukacyjne Centrum KUL.

Bitwa Warszawska nazywana także Cudem nad Wisłą to starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Polską i Rosją Radziecką oraz jedna z decydujących bitw wojny polsko-bolszewickiej.

Zwycięstwo w tej bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także uniemożliwiło plany bolszewików ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.

Uroczystości w Żytomierzu rozpoczęły się z Mszy świętej dziękczynnej z okazji 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” oraz w intencji bohaterów polskiego i ukraińskiego wojska. Liturgię Świętą celebrował ks. Wojtek Witek.

Wspólnie modliliśmy się za zmarłych, a zwłaszcza za tych, którzy oddali swoje życie, walcząc o niepodległość Polski i Ukrainy.

Koncert „Polskie zwycięstwo dla wolnej Europy!” odbył się na Placu Katedralnym. Wśród zgromadzonych na placu byli obecni prezesi polskich organizacji kulturalno-oświatowych, nauczyciele języka polskiego, działacze polonijni, osoby duchowne i przedstawiciele mediów.

Wiktoria Laskowska-Szczur prezes Żytomierskiego Obwodowego ZPU przypomniała, że  3 maja 1920 roku na tym miejscu marszałek Józef Piłsudski wraz z atamanem Symonem Petlurą wzięli udział w mszy św. przed katedrą św. Zofii. Wypełniający wówczas plac żołnierze z oddziałów polskich i ukraińskich modlili się o zwycięstwo nad bolszewikami. Żytomierzanie z „podniesieniem” witali wodzów Józefa Piłsudskiego i Symona Petlurę oraz wojsko polskie i ukraińskie.

Żyjemy w kraju, w którym przelano dużo krwi za wolność dla kolejnych pokoleń, pamiętajcie o tym jak ważna jest miłość do Ojczyzny, miłość do historii oraz pielęgnowanie tradycji i polskości.
Wiersze patriotyczne recytowały uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego Waleria Słobodeniuk-Sira i Sofia Mariasz, zaśpiewała „Taki Kraj” i „Szara piechota” Natalia Zubarewa.

Zasłużony dla Kultury Polskiej Polski Dziecięcy Zespół Wokalny „Dzwoneczki” uwieńczył koncert przepięknym śpiewem.

Aleksander Piwowarski dyrektor wydziału religii mniejszości narodowej i dziedzictwa Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej znaczył, że  po stronie Polski walczyło wojsko ukraińskie oraz w Warszawie niedawno został otwarty skwer  imienia generała Marka Bezruczko – to symbol przyjaźni polsko – ukraińskiej”.

Po akademii do pomnika Św. Jana Pawła II zostało zapalono biało-czerwone znicze.

Młodzież wraz z członkami Zarządu ŻOZPU oraz     w towarzystwie z Aleksandrem Piwowarskim udali się na Cmentarz Polski i zapalili znicze na grobach żołnierzy, którzy zginęli w 1920 walcząc za niezawisłość Polski i Ukrainy.

Warto zaznaczyć, że przed Mszą Świętą w katedrze zostały rozdane maseczki, artyści otrzymały przyłbice oraz słodycze od Marszałka Śląskiego Województwa i Fundusz Górnośląskiego w ramach akcji humanitarnej pod nazwą ,,Solidarni w walce z COVID-19″. Bóg zapłać!

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną uroczystości odbyły się z zachowaniem zgodności z niniejszymi normami.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 18 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *