Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy pamiętają o Janie Pawle II

Żytomierscy Polacy pamiętają o Janie Pawle II

Członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie oraz stypendyści Fundacji Jana Pawła II upamiętnili jednego z największych Polaków w historii – Papieża Polaka.

Wspólną modlitwę przy pomniku Jana Pawła II, obok Katedry kijowsko-żytomierskiej diecezji poprowadził ks. Wiktor Prychodko z katedry pw. św. Zofii. Zebrani przy pomniku Polacy zaśpiewali „Barkę”, złożyli biało-czerwone kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd Ojcu Świętemu.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Wybrany na papieża został podczas konklawe 16 października 1978 roku. Został 264. Papieżem w dziejach. Był pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra, pierwszym papieżem spoza Włoch i pierwszym papieżem Słowianinem. Funkcję papieża obrał po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Kardynał Wojtyła przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika.

W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.

„Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża był ciosem dla bloku sowieckiego, który od wielu dziesięcioleci bezskutecznie próbował wykorzenić wiarę. Za Jego sprawą naród odzyskiwał tożsamość i godność. ”,  – zaznaczyła Wiktoria Laskowska -Szczur.

Dorobek Papieża Polaka jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Ukrainy przybył w 2001 r., trasa jego pielgrzymki wiodła przez kijowsko-żytomierską diecezję. Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.
Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, natomiast kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie.

Żytomierzanie czczą pamięć Papieża.  Pomnik Św. Jana Pawła II w Żytomierzu postawiony został w 2011 r. z okazji 10.rocznicy wizyty papieża na Ukrainę. W 2016 r. na wniosek Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie jedna z ulic Żytomierza otrzymała imię świętego papieża Jana Pawła II.

Żytomierz, Wiktoria Laskowska-Szczur, www.zozpu.zhitomir.net, 5 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code