Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie do udziału w X edycji Konkursu „Być Polakiem”

Zaproszenie do udziału w X edycji Konkursu „Być Polakiem”

Do udziału w X Jubileuszowej edycji Konkursu „Być Polakiem” zaproszeni są uczniowie (Moduł A) i nauczyciele polonijni (Moduł B).

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat Konkursu szczególnie zachęci dzieci i młodzież do myślenia o własnej tożsamości. Nieodparcie będą się, szczególnie młodzieży, nasuwać pytania: „czy być Polakiem poza granicami kraju to wartość dodana i dlaczego ? Jak życie w dwukulturowości wzbogaca i rozszerza horyzonty myślenia ? Jakie wartości kultury polskiej najsilniej wzmacniają polskość i pomagają czuć się Polakiem ?” Na te i inne pytania będą odpowiadali, zmagając się z zadaniem konkursowym.

Mamy świadomość wielości oferty konkursowej: konkursy czytelnicze, deklamacyjne, teatralne itp. Wszystkie są ogromnie ważne, potrzebne i sekundujemy im z ogromną życzliwością.

Konkurs „Być Polakiem” wnosi jednak nowy pierwiastek refleksji nad własną tożsamością. Bez jej mniej lub bardziej świadomego określenia nie da się być Polakiem w pełnym tego słowa znaczeniu. To jest takim, o którym Prezydent Ryszard Kaczorowski powiedział : „Zrozumiałem, że być Polakiem to zabiegać o to, aby flaga polska zawsze powiewała na równi z innymi flagami”. Do takiego przekonania chcemy prowadzić młodzież polonijną poprzez proponowanie jej udziału w Konkursie „Być Polakiem”.

Dlatego pozwalamy sobie prosić Państwa o wykorzystanie wszystkich możliwości dotarcia do młodzieży i zachęcenia ich do udziału w Konkursie. Nauczycieli nie trzeba zachęcać lecz przekonać, że ich ogromny warsztat metodyczny wart jest pokazania i upublicznienia, aby mogli korzystać z niego także inni nauczyciele. Będzie to możliwe, bo konspekty chcemy wydać w formie książkowej.

W załączeniu znajduje się zaproszenie do udziału w Konkursie „Być Polakiem” Moduły A i B.

Wszelkie pytania dotyczące obydwu modułów można kierować : bycpolakiem2019@gmail.com.

INFORMACJE O KONKURSIE NA STRONIE ORGANIZATORA: FUNDACJA ŚWIAT NA TAK: http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-x-2019/

oraz w załącznikach:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 2019

KALENDARIUM 2019

LIST DO UCZESTNIKÓW Być Polakiem 2019

REGULAMIN

Moduł A ZAPROSZENIE Byc Polakiem 2019

Moduł B ZAPROSZENIE Byc Polakiem 2019

Słowo Polskie na podstawie listu Joanny Fabisiak, Poseł na Sejm RP, Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Konkursu, 15 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code