Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zabytkowe lokomotywy, jak w wierszu Tuwima i gościnne powitanie w Wolsztynie. Młodzi mieszkańcy Litynia zwiedzili Polskę

Zabytkowe lokomotywy, jak w wierszu Tuwima i gościnne powitanie w Wolsztynie. Młodzi mieszkańcy Litynia zwiedzili Polskę

Pod koniec października z Polski wrócili uczniowie i nauczyciele szkół ogólnokształcących z podolskiego Litynia i Sełyszcza, gdzie przebywali w gminie Wolsztyn w ramach wymiany doświadczeń kulturowych. Dyrektor lityńskiej Szkoły nr 2 Michał Nahorny i zastępca dyrektora pierwszej szkoły Ludmiła Gumeniuk opowiadają, że byli bardzo gościnnie powitani przez wolsztynian i burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozińskiego. Każdy z uczniów w momencie powitania otrzymał wspaniałe upominki.

– Polacy są bardzo gościnnym i sentymentalnym narodem, lubią dzieci, dbają o historyczne zabytki – opowiada pani Ludmiła.

Program wyjazdu edukacyjnego rozpoczął się od spotkania z uczniami i nauczycielami gimnazjum im. Krzysztofa Żegockiego w Kębłowie. Przy okrągłym stole uczniowie wspólnie omawiali szkolne tradycje w Polsce i na Ukrainie. Dalej gości z Ukrainy oprowadzono po gimnazjum. Goście zaś odwdzięczyli się pięknym koncertem.

W Wolsztynie litynianie odwiedzili Muzeum Lokomotyw – jedyne w Europie miejsce, z którego nadal codziennie wyjeżdżają parowozy, wykorzystywane przez PKP.

Uczniowie i nauczyciele z Litynia zostali zauroczeni Zieloną Górą, jej czystym powietrzem i pięknymi kamienicami, kościołami, wieżą. Odwiedzili oni tam cieplarnię, w której znajdują się najróżniejsze rośliny ze wszystkich stroń świata.

Zamek w Poznaniu, w którym wspaniale połączyły się zewnętrzna potęga i przytulne wnętrze, też pozostawił po sobie niezapomniane wrażenia.
A odwiedziny klasztoru w Odrze pod koniec wyjazdu skłoniły wszystkich do refleksji.

W dobrym nastroju uczniowie i nauczyciele z Litynia pożegnali się z Wolsztynem, aby wrócić do swoich domów na Kresach Południowo-Wschodnich.

Na podstawie informacji 20minut.ua, opracowanie Irena Rudnicka, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code