Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Poroszenko wystąpił w polskim Sejmie

Poroszenko wystąpił w polskim Sejmie

Źródło - PAPPo spotkaniu z Bronisławem Komorowskim prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystąpił w polskim Sejmie przed posłami i senatorami. Twierdził, że Ukraińcy w ostatnich wyborach pokazali, że nie popierają  nacjonalistów. A Polacy, według Pana Poroszenki – już nie kierują się pamięcią o krzywdach z przeszłości, chociaż o nich nie zapominają.

Najgłówniejszy apel – prośba wsparcie Polski na drodze  do integracji w  struktury euroatlantyckie, wspomożenie „tonącej” gospodarki ukraińskiej o 15 mlrd Euro a także wyznanie ukraińskich żołnierzy, wojujących na wschodzie Ukrainy z Rosjanami I prorosyjskimi terrorystami, “obrońcami granic cywilizowanej Europy”.

Dlaczego Poroszenko wybrał Warszawę I polski parlament, żeby oświadczyć, a nawet „zagwarantować”, że Ukraina rezygnuje z obecnego statusu państwa neutralnego, funkcjonującego poza blokami? Na mocy ustawy, podpisanej przez Janukowicza w 2010 roku, Ukraina stała się formalnie państwem neutralnym. Nie aspirowała wtedy do NATO, choć Sojusz Północnoatlantycki otworzył dla niej drzwi i deklarował zaproszenie. Ówczesne władze zrezygnowały z tej szansy. Neutralność, niestety, nie zapewniła Ukrainie bezpieczeństwa, ani nie zagwarantowała integralności. Rosjanie wkroczyli na Krym, wsparli separatystów  na Donbasie, pogwałcili prawo międzynarodowe, choć tak niedawno w memorandum budapeszteńskim sami gwarantowali nienaruszalność ukraińskich granic.

18 grudnia w Brukseli odbywa się szczyt UE, poświęcony udzieleniu kolejnej pomocy finansowej dla Ukrainy. Czy pomoże wystąpienie Poroszenki w polskim Sejmie uzyskać dodatkowe fundusze dla wsparcia tracącej na wartości hrywny?

Słowo Polskie, 18.12.14 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code