Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Wystawa „Wolni z Wolnymi, 1863” w Winnicy została otwarta (uaktualnione)

Wystawa „Wolni z Wolnymi, 1863” w Winnicy została otwarta (uaktualnione)

[Image]16 marca na placu przed Radą Miasta Winnicy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ulicznej „Wolni z Wolnymi. Rok 1863 a Ukraina” z licznym udziałem winnickiej  inteligencji oraz działaczy miejscowego środowiska polonijnego.

Spotkanie wspólnie otworzyli wice-konsul Damian Ciarciński oraz zastępczyni burmistrza miasta Winnicy. Licznie zebrani goście wysłuchali przemówienie zastępcy ambasadora RP na Ukrainie, który opowiedział o historii utworzenia wystawy „Wolni z Wolnymi, 1863”, co posłużyło bodźcem do jej powstania, jako efektu wspólnej pracy grona polsko-ukraińskich historyków, a także Justyna Rusina OFM Kap, który przypomniał, że wśród tych kto ucierpiał po obaleniu Powstania Styczniowego było dużo i księży oraz zakonników.

Jak zawsze kilka ciekawych faktów z historii Powstania Styczniowego podał pan Jan Glinczewski (dyrektor Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Winnicy). Opowiedział o prawdziwej przyczynie sprzedaży pałacu Grocholskich w Woronowicy. Okazuje się, że wspierając ruchy antyrosyjskie Polak Grocholski naraził się na gniew władzy okupacyjnej i musiał pilnie oddać majątek Możajskiemu, który w ten czas był zatrudniony przy pracach u hrabiego. A wersja, że Grocholski przegrał posiadłość w karty nie ma żadnego historycznego potwierdzenia.

Po uroczystym otwarciu wystawy wszyscy obecni przenieśli się pod deskę Piłsudskiego, znajdującą się kilka metrów dalej, by złożyć kwiaty wielkiemu przywódcy narodu polskiego. Po czym już w spokojnej atmosferze można było już przyglądać się planszom z historycznymi faktami i zdjęciami, na których przedstawiono wspólne dzieje Polaków i Ukraińców w walce z rosyjskim zaborcą.

Podsumowując otwarcie wystawy, zorganizowanej przez winnicki KG RP oraz fundację „Polonia Rutenia”, można powiedzieć, że wywołała ona żywy interes u mieszkańców miasta, a szczególnie – u miejscowej Polonii, która otrzymała możliwość zobaczenia na starych zdjęciach ulic swoich rodzimych miast 150 lat temu i zapoznania się z nieznanymi stronami historii Powstania Styczniowego.

 {morfeo 112}

oraz wideo

 

{vimeo}38636268{/vimeo}

{vimeo}38636350{/vimeo}

{vimeo}38636469{/vimeo}


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *