Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wyłoniono 48 stypendystów XVIII edycji programu „Gaude Polonia”

Wyłoniono 48 stypendystów XVIII edycji programu „Gaude Polonia”

Fot. NCK

48 stypendystów XVIII edycji programu stypendialnego MKiDN „Gaude Polonia”, w tym 33 z Ukrainy, 13 z Białorusi i 2 z Rosji, 22 lipca odebrało z rąk wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, dyplomy. Lewandowski ocenił, że dzięki stypendium następuje „dyfuzja kultur”.

Podczas stypendium realizowano projekty w 22 polskich uczelniach artystycznych i instytucjach kultury, zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku oraz Arkadii i Nieborowie.

Wręczenie dyplomów odbyło się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Stypendyści reprezentują następujące dziedziny twórczości: sztuki wizualne (17), konserwacja dzieł sztuki (6), muzyka (9), muzealnictwo (4), literatura/przekład (3), fotografia (3), historia i krytyka sztuki (2), teatr (2) oraz film i reżyseria dźwięku (po 1 osobie).

Przypomniał, że program jest przede wszystkim kierowany do mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy i Białorusi. „Cieszę się, że młodzi artyści, młodzi twórcy stamtąd, przyjeżdżają tu na pół roku i mogą poznać Polskę, mogą zobaczyć, jak w Polsce się pracuje. Mają nowe znajomości i mogą te znajomości potem kontynuować i tworzyć nowe sieci społeczne w swoich krajach, mogą promować polską kulturę, pokazywać co w Polsce jest piękne. A jednocześnie tutaj przyjeżdżają ze swoimi przemyśleniami, doświadczeniami, które zdobyli u siebie i ta dyfuzja kultur następuje, bo ona zawsze następowała między naszymi krajami” – podkreślił Lewandowski.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski podkreślił, że program stypendialny „Gaude Polonia” „cieszy się wyjątkowym prestiżem, szacunkiem i uznaniem w Europie i na świecie”. „Nie tylko w Polsce, na Ukrainie, na Białorusi, i innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, ale często dostajemy informacje ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, Wielkiej Brytanii, jak ważny jest ten program i jak ważna jest państwa praca” – dodał. Ocenił, że „twórczość w ramach tego programu jest swoistym kapitałem”.

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca pogratulował stypendystom tego, że „poznali nowych ludzi, nową kulturę, zaprzyjaźnili się z nią i będą ją rozwijać”.

Z programu „Gaude Polonia” korzystają twórcy, którzy wykażą się znaczącym, udokumentowanym dorobkiem w danej dziedzinie twórczości. Warunkami otrzymania stypendiów są ponadto interesująca koncepcja projektu stypendialnego, pozytywnie oceniona przez komisję, oraz przynajmniej komunikatywna znajomość języka polskiego. Półroczny pobyt w Polsce (od 1 lutego do 31 lipca) umożliwia zagranicznym twórcom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką uznanych polskich artystów, pedagogów i tłumaczy oraz instytucji kultury w najważniejszych i największych ośrodkach kulturalnych w Polsce.

Program MKiDN „Gaude Polonia” jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Słowo Polskie za: PAP, 24 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *