Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wybory 2019 na Ukrainie: jak głosować za granicą?

Wybory 2019 na Ukrainie: jak głosować za granicą?

Fot. https://freeradio.com.ua

31 marca odbędą wybory Prezydenta Ukrainy. Prawo do głosowania w Ukrainie, jak i w większości krajach świata, to jeden z podstawowych przywilejów obywateli.

Udział w głosowaniu mogą wziąć tylko osoby pełnoletnie, które mieszkają na Ukrainie, lub te, które z różnych przyczyn przebywają poza naszym krajem. Także nie ma znaczenia, czy ta osoba znajduje się w ewidencji  konsulatu czy nie.

Aby wziąć udział w głosowaniu trzeba:

– zostać wpisanym do rejestru wyborców;
– osobiście przybyć na głosowanie;
– mieć ważny paszport (ukraiński lub zagraniczny) potwierdzający posiadania obywatelstwa ukraińskiego.

Jeżeli osoba nie znajdzie swoich danych w Państwowym Rejestrze Wyborców, zmieniła adres zamieszkania, nazwisko czy są jakieś błędy – powinna osobiście złożyć wniosek do placówki dyplomatycznej z prośbą o wniesienie jej danych, zmianie miejsca zamieszkania nie później niż pięć dni przed dniem głosowania.

Zagraniczne placówki dyplomatyczne w całym świecie, można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy – https://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2520.

W Polsce takich placówek dyplomatycznych, gdzie Ukraińcy mogą głosować, jest cztery, m.in.:

1) Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, ul. Al. J.Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa.
2) Konsulat Ukrainy w Gdańsku, ul. Bernarda Chrzanowskiego 60-A, 80-278 Gdańsk. Zasięg odpowiedzialności Konsulatu w Gdańsku: Województwa Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie.
3) Konsulat Ukrainy w Krakowie, al. Beliny-Prażmowskiego 4, 31-514 Kraków. Zasięg odpowiedzialności Konsulatu w Krakowie: Województwa Dolnośląskie, Małopolskie, Opolskie, Śląskie, Świętokrzyskie.
4) Konsulat Ukrainy w Lublinie, ul. 3 Maja 14, 20-078 Lublin. Zasięg odpowiedzialności Konsulatu w Lublinie: Województwa Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie.

Szczegółowe informacje na temat udziału w wyborach w kraju gdzie osoba znajduje się oraz głosowania na kandydatów startujących w wyborach prezydenckich, można znaleźć pod poniższym linkiem: https://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2520.

Szczerze wierzę, że kurs, jaki prowadzi obecny Prezydent Ukrainy Petro Poroshenko – kurs do członkostwa Ukrainy w UE i NATO, nie zmieni się, i wszyscy skorzystają ze swojego prawa oraz zrobią prawidłowy wybór na rzecz rozwoju  naszego Państwa.

Walentyna Jusupowa, 26 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code