Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wizyta bibliotekarzy z Równego w Chełmie

Wizyta bibliotekarzy z Równego w Chełmie

Pracownicy bibliotek z Równego złożyli wizytę w polskim Chełmie.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z działalnością bibliotek miejskich i wiejskich w zarządzaniu projektami, wprowadzaniu innowacyjnych usług, promocji i czytania książek, tworzeniu biblioteki cyfrowej, a także organizacji środowiska bibliotecznego i pracy z różnymi grupami użytkowników.

Podczas wizyty bibliotekarze Równego spotkali się z kolegami z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Wszystkie obiekty w tej bibliotece są nowoczesne, odnowione i odrestaurowane z wolną od barier przestrzenią uliczną.

Wnętrza bibliotek są oryginalne, ze stylowymi rozwiązaniami projektowymi, jasnymi kolorami, ciekawymi wewnętrznymi słupkami ściennymi, konstrukcją stojaka, dynamicznymi meblami.

Każda z bibliotek ma przestrzeń muzealną, w której znajdują się retro-fotografie, dokumenty archiwalne lub ich kopie, odzwierciedlające życie społeczności Chełma I okolicy.

Polskie placówki są zaawansowane technologicznie: stacje komputerowe, Internet, projektory, ekrany, smart TV i inny sprzęt używany do świadczenia usług informacyjnych dla odwiedzających oraz bardzo aktywne w działaniach projektowych, które zapewniają rozwój lokalnych zbiorów wiedzy poprzez nabywanie rzadkich i wartościowych wydań związanych z regionem, tworzenie cyfrowej biblioteki hollywoodzkiej, promocję czytania, modernizację pokoju, dostęp do informacji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz innych.

Dzięki wsparciu władz miejskich Chełma bibliotekarze z Równego mogli bezpłatnie odwiedzić muzea miasta: kredowe jaskinie, wydziały lokalnego muzeum wiedzy, muzeum dzieł sztuki kościelnej. Odwiedzili także miejsca związane z pierwszym prezydentem Ukrainy – Michaiłem Hruszewskim. Niezapomniane wrażenia pozostawiły wycieczkę do po Starym Mieście i zapoznanie się z zabytkami kultury i architekturą Wzgórza: katedrą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Wzgórzem Zamkowym, warsztatem Paolo Fontaniego, Rynkiem.

Sergij Porowczuk, Rówieńska Obwodowa Uniwersalna Biblioteka, 25 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *