Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wizyta bibliotekarzy z Równego w Chełmie

Wizyta bibliotekarzy z Równego w Chełmie

Pracownicy bibliotek z Równego złożyli wizytę w polskim Chełmie.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z działalnością bibliotek miejskich i wiejskich w zarządzaniu projektami, wprowadzaniu innowacyjnych usług, promocji i czytania książek, tworzeniu biblioteki cyfrowej, a także organizacji środowiska bibliotecznego i pracy z różnymi grupami użytkowników.

Podczas wizyty bibliotekarze Równego spotkali się z kolegami z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Wszystkie obiekty w tej bibliotece są nowoczesne, odnowione i odrestaurowane z wolną od barier przestrzenią uliczną.

Wnętrza bibliotek są oryginalne, ze stylowymi rozwiązaniami projektowymi, jasnymi kolorami, ciekawymi wewnętrznymi słupkami ściennymi, konstrukcją stojaka, dynamicznymi meblami.

Każda z bibliotek ma przestrzeń muzealną, w której znajdują się retro-fotografie, dokumenty archiwalne lub ich kopie, odzwierciedlające życie społeczności Chełma I okolicy.

Polskie placówki są zaawansowane technologicznie: stacje komputerowe, Internet, projektory, ekrany, smart TV i inny sprzęt używany do świadczenia usług informacyjnych dla odwiedzających oraz bardzo aktywne w działaniach projektowych, które zapewniają rozwój lokalnych zbiorów wiedzy poprzez nabywanie rzadkich i wartościowych wydań związanych z regionem, tworzenie cyfrowej biblioteki hollywoodzkiej, promocję czytania, modernizację pokoju, dostęp do informacji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz innych.

Dzięki wsparciu władz miejskich Chełma bibliotekarze z Równego mogli bezpłatnie odwiedzić muzea miasta: kredowe jaskinie, wydziały lokalnego muzeum wiedzy, muzeum dzieł sztuki kościelnej. Odwiedzili także miejsca związane z pierwszym prezydentem Ukrainy – Michaiłem Hruszewskim. Niezapomniane wrażenia pozostawiły wycieczkę do po Starym Mieście i zapoznanie się z zabytkami kultury i architekturą Wzgórza: katedrą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Wzgórzem Zamkowym, warsztatem Paolo Fontaniego, Rynkiem.

Sergij Porowczuk, Rówieńska Obwodowa Uniwersalna Biblioteka, 25 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code