Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wirtualna pielgrzymka do pierwszej parafii ks. Karola Wojtyły

Wirtualna pielgrzymka do pierwszej parafii ks. Karola Wojtyły

W tym roku, w maju minie 100-rocznica urodzin Karola Wojtyły, Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji, parafia w Niegowici na stronie internetowej http://parafia.niegowic.pl/ publikuje nagrania wideo opowiadające historię ponad rocznego pobytu ks. Karola Wojtyły na swojej pierwszej parafii. Premiery kolejnych odcinków będą publikowane w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 20.00.

W pierwszym odcinku przywołuje dzień przybycia ks. Karola Wojtyły do Niegowici. Młody kapłan dojechał z Krakowa do Gdowa. Jakiś gospodarz wozem drabiniastym podwiózł go do wsi Marszowice. To tu, przy przydrożnej kapliczce ks. Karol Wojtyła uklęknął i ucałował ziemię – znamy ten gest z jego papieskich pielgrzymek po całym świecie.

Wikariuszem i katechetą w parafii w Niegowici ks. Karol Wojtyła był przez rok – od lipca 1948 r. do sierpnia 1949 r. Było to pierwsze miejsce posługi kapłańskiej przyszłego papieża, który po studiach doktoranckich powrócił z Rzymu. Wspomnienia z tego czasu Jan Paweł II zanotował w książce „Dar i tajemnica” wydanej z okazji 50-lecia święceń kapłańskich. Jeden z rozdziałów nosi tytuł „Na wiejskiej parafii w Niegowici”.

Przy kościele parafialnym w Niegowici stoi najprawdopodobniej jedyny w Polsce pomnik przedstawiający ks. Karola Wojtyłę jako wikarego. Zbudowany z granitu i brązu pomnik autorstwa włoskiego rzeźbiarza prof. Romano Pelloniego ma 3,8 m wysokości.

Walentyna Jusupowa za: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, 18 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code