Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wiceszef polskiego MSZ: Polska popiera rozmieszczenie sił pokojowych ONZ na wschodzie Ukrainy

Wiceszef polskiego MSZ: Polska popiera rozmieszczenie sił pokojowych ONZ na wschodzie Ukrainy

– Polska od dawna popiera postulat rozmieszczenia międzynarodowych sił pokojowych ONZ na obszarach Ukrainy dotkniętych agresją i okupacją – podkreślał 11 września wiceszef polskiego MSZ Bartosz Cichocki na spotkaniu w Warszawie ze specjalnym przedstawicielem rządu RFN ds. OBWE Gernotem Erlerem oraz dzień później na spotkaniu z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Serhijem Kysłycją.

Kluczowym tematem rozmów wiceszefa polskiej dyplomacji była propozycja rozmieszczenia misji pokojowej ONZ na Ukrainie. Wiceminister Cichocki zaznaczył, że „Polska od dawna jest zaangażowana w rozmowy o uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy i popiera postulat rozmieszczenia międzynarodowych sił pokojowych ONZ na obszarach dotkniętych agresją i okupacją”. W tej kwestii odnotowano zasadniczą zgodność stanowisk Polski, Niemiec i Ukrainy.

Dyplomaci poruszyli także inne kwestie polsko-ukraińskiej współpracy dwustronnej. Wiceszef polskiego MSZ z zadowoleniem przyjął zapewnienie gościa o gotowości strony ukraińskiej do przeprowadzenia konsultacji w sprawie nowej ustawy o edukacji na Ukrainie, zawierającej zapisy dotyczące nauczania w językach mniejszości narodowych.

Wiceminister Cichocki zaznaczył, że Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie zaangażowana w proces wypracowania kształtu ewentualnej misji na Ukrainie. W kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zwrócił ponadto uwagę na znaczenie zapewnienia odpowiednich warunków funkcjonowania Specjalnej Misji Monitorującej OBWE i konieczność zwiększenia jej aktywności.

Serhij Kysłycja i Gernot Erler przebywali w Warszawie w związku z udziałem w sesji otwierającej Spotkanie Przeglądowe Wymiaru Ludzkiego OBWE, które odbywa się w dniach 11-22 września. Podczas tegorocznej konferencji zaplanowano 18 sesji roboczych i około stu wydarzeń towarzyszących.

W rozmowie z Gernotem Erlerem wiceminister Bartosz Cichocki omówił również kwestię rosyjskiego ćwiczenia wojskowego „Zapad-2017”. Obie strony podkreśliły konieczność dochowania przez Rosję wymogów transparencji wynikających z Dokumentu Wiedeńskiego OBWE.

Słowo Polskie na podstawie informacji Biura Rzecznika Prasowego MSZ RP, fot. M.Jasiulewicz, 14.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code