Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » We Lwowie otwarto wystawę „Bruno Schulz w gronie artystów swego czasu”

We Lwowie otwarto wystawę „Bruno Schulz w gronie artystów swego czasu”

Ekspozycję, złożoną z dzieł przechowywanych w zbiorach lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego, zainstalowano w Lwowskiej Galerii Obrazów.

Pokaz odbywa się w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Bruno Schulza.

Bruno Schulz (1892 – 1942, Drohobycz) – polski prozaik i malarz pochodzenia żydowskiego. Swoje dzieła literackie pisał po polsku. Najbardziej znane z nich to „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Krytycy porównują dorobek literacki Schulza z twórczością Marcelego Prousta i Franza Kafki. Niestety większość prac artystycznych i rękopisów Schulza jest utracona. Nieznane nawet  miejsce jego pochówku.

Wystawa „Bruno Schulz w gronie artystów swego czasu” we lwowskiej Galerii Sztuki odbywa się pod patronatem konsula generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego.

„Galeria posiada cztery katalogi wystaw, które odbyły się za życia  Bruno Schulza – w 1922,  1930, 1935 i 1940 latach” – powiedziała na otwarciu ekspozycji kierowniczka sektoru funduszy Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki Natalia Filewicz. – Zastanawiałam się, jacy artyści mogli wystawiać swoje prace razem z nim na tych wszystkich wystawach i okazało się, że prace wszystkich tych mistrzów są w naszych zbiorach i właśnie te dzieła pokazujemy obecnie.

Wśród przedstawionych publiczności dzieł są trzy oryginalne autorstwa Brunona Schulza. „Był człowiekiem, twórczość i pamięć o którym łączy przedstawicieli prawie wszystkich krajów świata, – zaznaczył konsul Rafał Wolski podczas uroczystości otwarcia wystawy. – To niesamowicie ważny element społecznej pamięci o przeszłości naszej części Europy, o świecie początku XX wieku, który zniknął i nigdy już nie wróci, ale na szczęście zostawił wiele zabytków”.

1 czerwca w Drohobyczu został zainaugurowany festiwal im. Bruno Schulza. Organizatorzy festu – Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im.Igora Meńka Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu im.Iwana Franki, Fundacja Charytatywna „Muzeum i Festiwal Bruno Schulza” w Drohobyczu, Stowarzyszenie „Festiwal Bruno Schulza” w Lublinie – zapowiedzieli ponad 100 imprez (naukowych, literackich, muzycznych, teatralnych, wystaw) z udziałem gości z 17 krajów.

Lidia Baranowska na podstawie informacji ukraińskich mediów, 06.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *