Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Wąskotorówka Szczeniowskiego w Wapniarce

Wąskotorówka Szczeniowskiego w Wapniarce

Wapniarka na pocztówce z początku XX w.

O Wapniarce w obwodzie winnickim trudno odnaleźć informację w internecie z kilku powodów. Po pierwsze to miasteczko znajduje się trochę na prowincji (na krańcach Podola, pośrodku między Winnicą a obwodem odeskim i Mołdawią), po drugie – przez dotychczasową politykę rządową na rzecz wsparcia rozwoju terenów urbanizowanych, która uległa zmianie dopiero po 2014 roku.

Jednym ze źródeł informacji o Wapniarce jest Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i krajów słowiańskich. Można w nim przeczytać m.in., że „Wapniarka to wieś nad Rusawą, dopływem Dniestru, przy linii kolejowej kijowsko-odeskiej. W powiecie bracławskim, okręg policyjny i sąd Tulczyn, parafia katolicka Kopijówka. Ziemia dworska należy do tulczyńskiego majątku, sprzedanego przez Potockich. Dobra dawniej Korotkich i Koniecpolskich. Wapniarka jest stacją węzłowa oddaną do ruchu w 1890 r., ze stacjami: Demkówka, Hajsyn, Kublicz i Chrystynowka. Nadto z Wapniarki wychodzi linia prywatna wąskotorową, długa 22 wiorst, służącą dla połączenia ze wsią Kapuściany, zbudowana przez właściciela tej wsi Ignacego Szczeniowskiego”.

Na uwagę w tym tekście zasługują dwie rzeczy – wzmianka o Ignacym Szczeniowskim – późniejszym ministrze przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Paderewskiego II RP oraz wąskotorówka.

W innych źródłach możemy przeczytać, że Ignacy Szczeniowski, jako młody i utalentowany inżynier i przedsiębiorca, produkujący cukier, otworzył linię w 1890 roku. Kolej z trzema stacjami służyła dla dostarczania z Wapniarki węgla, drewna, buraków, kamienia wapiennego dla produkcja wapna. Z

Unikatowy warsztat z obrotową platformą w Kapuścianach dla remontu lokomotyw

powrotem z Kapuścian do Wapniarki a potem – do odeskiego portu i krajów Europy wyruszał gotowy cukier i pasza dla zwierząt.

Wapniarsko-kapuściańska kolej od samego początku była wyposażona w łączność telefoniczną oraz semafory. Dla remontu lokomotyw w Kapuścianach zbudowano unikatowy warsztat z obrotową platformą oraz paroturbinową elektrownię.

Co jeszcze warto wiedzieć o Wapniarce?

6 maja 1920 roku Wapniarka została zajęta w ramach polsko-ukraińskiej konwencji wojskowej (sojusz Petlura-Piłsudski) przez Wojsko Polskie.
W czasie walk Ukraińskiej Republiki Ludowej z bolszewikami wapniarski węzeł kolejowy był ważnym punktem strategicznym, który broniła tzw. „Żelazna dywizja”.
Niedaleko Wapniarki znajduje się Tomaszpol – miasto rejonowe z kościołem rzymskokatolickim. W obrębie 50-100 kilometrów – słynne Niemirów, Tulczyn, Winnica, Bar i inne atrakcyjne miejscowości turystyczne.
Odległość z Wapniarki do Lwowa – 470 km, do Kamieńca Podolskiego – 217 km.
Dojechać z Polski dobrą drogą można przekraczając granicę w województwie lubelskim (Dorohusk) przez Żytomierz i Winnicę lub na południu przez Medykę lub Krakowiec (dalej na Lwów, Tarnopol, Chmielnicki, Winnicę).

Słowo Polskie, 02.03.18 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code