Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Żytomierzu ukazał się pierwszy folder turystyczny w języku polskim opowiadający o lokalnym Muzeum Kosmonautyki

W Żytomierzu ukazał się pierwszy folder turystyczny w języku polskim opowiadający o lokalnym Muzeum Kosmonautyki

W ramach projektu „Szkoła polskojęzycznego przewodnika” w Żytomierzu pojawił się folder informacyjny w języku polskim o lokalnym Muzeum Kosmonautyki.

„Prawdziwym prezentem dla gości z Polski i Polaków naszego kraju stanie się Folder sporządzony w języku polskim, poświęcony Muzeum Narodowemu Kosmonautyki im. Korolowa.

Na okładce mieści się napis pamiątkowy „Żytomierszczyzna – ojczyzna Serhija Korolowa”. Zdjęcie budynku-muzeum Akademika Korolowa i pawilon techniki kosmicznej „Kosmos”, pomnik Korolowu na placu nazwanym jego imieniem oraz popiersie obok Muzeum i Wojskowy Instytut im. SP. Korolowa. Folder zawiera krótkie informacje o życiu i twórczości tego wybitnego naukowca. Przeglądając strony folderu, na których mieszczą się zdjęcia jednego z pokojów budynku, w którym urodził się konstruktor rakiet i samolotów, jakby zanurzamy się w przeszłości: pierwszy dokument Korolowa, pierwsze zdjęcie, pierwszy autograf… A potem – modele szybowców, samolotów, pierwsza rakieta, rzeczy osobiste naukowca” – zaznaczyła Natalia Misiac, pracownik Muzeum.

Folder zawiera dużo zdjęć pawilonu „Kosmos”, gdzie zostały przedstawione technologie kosmiczne, wyposażenie astronautów, ich wyżywienie, narzędzia w przestrzeni kosmicznej oraz statek desantowy, który wrócił z kosmosu.

Ostatnie trzy strony broszury poświęcone są wspólnie realizowanemu w 2020 roku projektowi Muzeum Narodowego Kosmonautyki im. S.P. Korolowa ze Studenckim Klubem Polskim pt.: „Szkoła polskojęzycznego przewodnika”.

Folder sporządzono w języku polskim, aby pomóc gościom z Polski, dzieciom i młodzieży uczącej się języka polskiego w zapoznaniu się z prawdziwą perłą trasy turystycznej Żytomierszczyzny.

Folder został uporządkowany przez naukowych pracowników Muzeum: Natalię Misiac, Natalię Szczerbakową, Jurija Dubinina i Natalię Kołeśnyk.

Wierzymy, że ten Folder będzie pomocą dla polskojęzycznych gości naszego miasta i wszystkich zainteresowanych – przybliży historię kosmosu, historię rodzinnego miasta twórcy praktycznej Kosmonautyki Sergiusza Korolowa.

Inicjatorem i realizatorem projektu, w ramach którego powstał Folder, jest Studencki Klub Polski we współpracy z Narodowym Muzeum Kosmonautyki im. S. Korolowa. Projekt objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski,
Natalia Misiac, pracownik naukowy Muzeum,
członek Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, 11 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *