Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie odnaleziono unikatowy sztandar konfederatów barskich

W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie odnaleziono unikatowy sztandar konfederatów barskich

Fot. dzieje.pl

„Przeglądałam w elektronicznym katalogu zbiorów nasze zasoby chorągwi i sztandarów. Jest ich wiele, a nie wszystkie posiadają dokumentację fotograficzną. Ten obiekt, określony jako chorągiew kościelna, nie miał. Jednak w opisie zwróciła moją uwagę data: 1768. To rok zawiązania Konfederacji barskiej! Gdy zobaczyłam na niej orła trzymającego w łapach miecz i berło, z portretem papieża na piersi, a na odwrocie Ukrzyżowanego Chrystusa, wiedziałam, że to nie jest chorągiew kościelna, a sztandar wojskowy, konfederacki” – powiedziała PAP Wacława Milewska, kurator Muzeum Narodowego w Krakowie przygotowująca wystawę „Niepodległość”.

Unikatowa chorągiew konfederatów barskich, która przechodzi właśnie konserwację, była opisany w inwentarzu jako chorągiew kościelna, dopiero podczas przygotowań do planowanej jesienią wystawy „Niepodległość” okazało się, że to prawdziwy skarb.

Przypomniała, że konfederaci występowali pod hasłem obrony wiary katolickiej i suwerenności Rzeczypospolitej, więc ich sztandary zdobił nie tylko orzeł, ale i wizerunki Matki Boskiej oraz Chrystusa. „To wyjątkowo rzadkie dzieło sztuki. Jedna z dwóch znanych w polskich zbiorach chorągwi konfederatów barskich. Pierwsza znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, druga w naszych zbiorach, ale do tej pory nie była znana historykom” – poinformował PAP dyrektor MNK Andrzej Betlej.

Chorągiew jest mocno zniszczona, a czasu do otwarcia wystawy pozostało niewiele. Według głównego konserwatora Muzeum Narodowego w Krakowie Janusza Czopa w tej sytuacji realne są tylko prace z zakresu konserwacji zabezpieczającej, które prowadzą dwie muzealne pracownie: konserwacji tkanin oraz konserwacji malarstwa.

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Konfederacji Barskiej – uznawanej za pierwsze wielkie, polskie powstanie narodowe, które wybuchło 250 lat temu w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej.

Konfederacja Barska trwała najdłużej ze wszystkich powstań i objęła największy obszar Rzeczypospolitej. W walkach po stronie konfederatów wzięło udział ponad 100 tys. osób. Stoczono kilkaset bitew i potyczek. Po upadku część jej przywódców pozostała na emigracji, kilkanaście tysięcy jeńców zesłano na Sybir.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 16.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code