Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W winnickim okręgu konsularnym gościli przedstawiciele POLONIKI

W winnickim okręgu konsularnym gościli przedstawiciele POLONIKI

W dniach 15-17 czerwca br. przedstawiciele Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA / Instytut Polonika odbyli wizyty komisyjne w Winnickim Okręgu Konsularnym.

Z ich udziałem m.in. w Czerniowcach monitorowano przebieg prac przygotowawczych dotyczących renowacji polskich nagrobków na starym cmentarzu chrześcijańskim. Na czerniowieckiej nekropolii spoczywa m.in. długoletni burmistrz miasta i „ojciec nowoczesnych Czerniowiec” – Antoni Kochanowski. Podczas wizyty konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński i zastępca dyrektora Instytutu POLONIKA Agnieszka Tymińska złożyli kwiaty na ufundowanej przez bukowińskich Polaków mogile legionistów i na grobowcu rodziny Kochanowskich.

W czerniowieckim Kościele Najświętszego Serca Jezusa dokonano oceny postępów prac konserwatorskich. Początek duszpasterstwa Towarzystwa Jezusowego na Bukowinie datuje się na 1885 r. – w 1944 r. aresztowano i deportowano do Mongolii i Kazachstanu ostatniego polskiego jezuitę – proboszcza o. Władysława Kumorowicza. Po 65 latach od zamknięcia kościoła przez władze sowieckie kościół zwrócono wspólnocie katolickiej w 2010 r.

W ramach wizyty na Bukowinie zespół komisyjny Instytutu POLONIKA spotkał się z sekretarz Czerniowieckiej Rady Miejskiej Maryną Kyryliuk.

W Tywrowie (obw. winnicki) złożono wizytę w kościele św. Michała Archanioła, w którym obecnie realizowany jest projekt zgłoszony przez opiekunów świątyni Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i poświęcony ratowaniu kościelnej polichromii. Dotychczas Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA sfinansował odrestaurowanie obrazu Matki Bożej Tywrowskiej.

Więcej o projektach Instytutu POLONIKA:  https://polonika.pl/

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 22 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code