Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W warszawskim spotkaniu przedstawicieli MSZ z Polonią wzięli udział także Polacy z Bukowiny

W warszawskim spotkaniu przedstawicieli MSZ z Polonią wzięli udział także Polacy z Bukowiny

Fot. KG RP w Winnicy

17 grudnia w Warszawie odbyło się doroczne spotkanie wigilijne przedstawicieli MSZ z Polonią.

Winnicki Okręg Konsularny reprezentował od strony artystycznej zespół ludowy Górali Czadeckich „Dolina Seretu” z Tereblecza, który przybył na wydarzenie dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i na specjalne zaproszenie Pani Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Iwony Kozłowskiej.

Spotkanie zainaugurował Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. Konsulat reprezentowała zaś kierownik Wydziału Współpracy z Polakami za Granicą, Spraw Prawnych i Pomocy Konsularnej, Magda Arsenicz.

Zespół ludowy „Dolina Seretu” powstał w miejscowości Tereblecze na Bukowinie w 1996 roku, jako grupa kultywująca polską kulturę muzyczną Górali Czadeckich, z charakterystycznym dla tej grupy etnograficznej instrumentarium (akordeon, bęben, instrumenty dęte) oraz śpiewem wykorzystującym autentyczną gwarę. Od samego początku formacja bierze udział w prestiżowym i największym festiwalu muzyki regionalnej „Bukowińskie spotkania”, odbywającym się cyklicznie w Rumunii (Suczawa), na Węgrzech (Bonyhád), Ukrainie (Czerniowce) i w Polsce (Jastrów, Piła, Lubań, Dzierżoniów) na którym rok rocznie reprezentuje muzykę polską. Prócz tego zespół występuje regularnie na miejscowych festiwalach oraz wydarzeniach (Czerniowce, Hłyboka), zawsze spotykając się z pozytywnym odzewem publiczności.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 22 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code