Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Warszawie przedstawiono mało znane fakty dot. współpracy polskich i słowackich katolików

W Warszawie przedstawiono mało znane fakty dot. współpracy polskich i słowackich katolików

Fot. IPN

W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Bracia w wierze”

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Bracia w wierze. Współpraca katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu”.

Wystawa przedstawia mało znane fakty dotyczące tajnej współpracy polskich i słowackich katolików (duchownych i świeckich) w okresie rządów komunistycznych w obu krajach.

Prześladowany Kościół katolicki w Czechosłowacji znalazł się w jeszcze trudniejszym położeniu, niż Kościół w PRL. Katolicy z Polski udzielali swoim słowackim braciom wielorakiej pomocy, przede wszystkim poprzez przerzut przez granicę zakazanej literatury religijnej oraz tajne święcenia słowackich księży w naszym kraju.

Ponadto Słowacy przybywali do Polski na pielgrzymki do znanych sanktuariów (Częstochowy i Kalwarii Zebrzydowskiej), na spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz Ruchu Światło-Życie.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, słowacki Instytut Pamięci Narodu (Ústav Pamäti Národa) i Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie. Wernisaż zorganizowano we współpracy z Ambasadą Republiki Słowackiej w Warszawie.

Wernisaż połączono z projekcją słowackiego filmu dokumentalnego „Ślady w śniegu”.

Sergij Porowczuk na podstawie za: IPN, 9 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code