Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona sojuszowi Piłsudski-Petlura

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona sojuszowi Piłsudski-Petlura

W sobotę 21 kwietnia w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Sojusz Piłsudski-Petlura. Spojrzenie po 98 latach”, która została zorganizowana przez Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu-Warszawskiego oraz Instytut Nauk Politycznych PAN w Sali Balowej Pałacu Potockich.

Sojusz Piłsudski-Petlura, który nazywany jest także Umową warszawską, był tajną umową międzynarodową zawartą pomiędzy II Rzeczpospolitą i Ukraińską Republiką Ludową podczas wojny polsko-bolszewickiej i walki URL z agresją bolszewicką.

W czasie konferencji zostały wygłoszone referaty poświęcone wspominanemu sojuszowi i umowie. Na konferencji wystąpił między innymi Władysław Werstiuk z Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska” z referatem „Miejsce i rola umowy warszawskiej w historii walki o ukraińską państwowość”. Zaprezentowano także film „Trudne Braterstwo”. W tym dniu złożono także wieńce na mogile generała Marka Bezruczki oraz pod pomnikiem żołnierzy URL na cmentarzu na Woli a także pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

W konferencji udział wzięli naukowcy z Polski i Ukrainy.

Sergij Porowczuk, 30.04.18 r.

lp

1 Comment

  1. Prośba do organizatorów sesji o szczegółowe informacje. Szkoda że nie wiedziałem zawczasu
    pozdrowienia dla organizatorów z SEW.
    Krzysztof Jabłonka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code