Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Susłach upamiętniono 100. rocznicę bitwy hallerczyków z bolszewikami

W Susłach upamiętniono 100. rocznicę bitwy hallerczyków z bolszewikami

Fot. Paweł Bobołowicz

Sto lat temu, 26 czerwca 1920 roku, żołnierze Błękitnej Armii Hallera starli się z przeważającymi siłami bolszewickimi we wsi Susły, leżącej 6 kilometrów od historycznego Zwiahla (dziś Nowogrodu Wołyńskiego w obwodzie żytomierskim).

Zadaniem 13. Batalionu Saperów WP – bo o nim tutaj mowa – była budowa i obrona przepraw na rzece Słucz. W rezultacie potyczki zginęło 62 polskich żołnierzy, którzy na długi czas spoczęli w bezimiennej mogile. Ich ciała zbezczeszczono – ogołocono z mundurów, pocięto i pozostawiono w zbożu.

Dzięki staraniom Fundacji „InBlessedArt”, społeczności polskiej z Nowogrodu Wołyńskiego oraz między innymi Ambasady RP w Kijowie, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i Instytutu Pamięci Narodowej udało się po stu latach przywrócić pamięć o tych, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę. W 100. rocznicę ich bohaterskiej walki, dziś przywracamy im tożsamość i należną pamięć.

Niezwykle wzruszający moment odczytania nazwisk poległych w boju z bolszewikami  żołnierzy 1 kompanii 13 Batalionu Saperów 2 Pułku Saperów Kaniowskich. Ich nazwiska zabrzmiały nad mogiłą 27 czerwca 2020 roku, równo w 100 rocznicę bitwy pod Susłami. Odnalezienie nazwisk to zasługa i efekt pracy Hubert Kampa  prezesa fundacji  In Blessed Art.

Uroczystości w Susłach zorganizowane zostały przez Konsulat Generalny RP w Winnicy i lokalne środowiska polskie – m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe im. Juliana Lublińskiego i Stowarzyszenie im. Jana Stepuły

Nazwiska poległych pod Susłami odczytał Damian Ciarciński  Konsul Generalny RP w Winnicy

Więcej o historii Bohaterów spod Suseł można dowiedzieć się na stronie https://niezapomniani1920.pl/

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, Paweł Bobołowicz, 1 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code