Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Skale Podolskiej i miejscowości Tłuste w obwodzie tarnopolskim

W Skale Podolskiej i miejscowości Tłuste w obwodzie tarnopolskim

Pozostałości starego zamku w Skale Podolskiej. Fot. UA-travel.info

Wjeżdżając do bogatej w zabytki historyczne Skały Podolskiej, od razu można zauważyć olbrzymie ruiny średniowiecznego zamku na zbruczańskich skałach. Stąd właśnie pochodzi nazwa miasta.

W XIX w. Skałę nabył zamożny ród Gołuchowskich. Dwóch jego przedstawicieli – Agenor Romuald i Agenor Maria Adam byli, odpowiednio, namiestnikiem Galicji i ministrem spraw zagranicznych Austro-Węgier. A zatem mieli duży kapitał. Niemniej jednak, nie chcieli inwestować pieniędzy w odbudowę zamku i pałacu Tarła, natomiast wznieśli nową rezydencję na obrzeżach miasta od strony Kamieńca. W rozkosznym pałacu zgromadzono sporo cennych przedmiotów, m.in. niezwykle cenna była biblioteka, licząca kilka tysięcy tomów. W czasie najazdu Rosjan 1914 roku wszystko zostało spalone i porabowane.

Gołuchowscy po wojnie mieli zamiar odbudować rezydencję – rozpoczęcie prac było zaplanowane na wrzesień 1939 roku, ale tutaj po raz kolejny przyszli Rosjanie… Ostatecznie pałac rozebrano na początku lat 70. Posiadłość jednak nie zniknęła. Został duży park, w którym są dość ciekawe budynki w stylu francuskiego neobaroku. Jest to dawna stajnia, budynek gospodarczy, cieplarnia i wartownia. Jest również dawny dom służących z wieżyczką, który całkiem może być uważany za pałac. Warto obejrzeć również kutą bramę obok wartowni. Wszystkie budynki obecnie należą do miejscowego szpitala.

W pobliżu dawnego majątku kończy się budowa współczesnego zamku z wieloma wieżyczkami i ozdobami. Podobny gmach całkiem by pasował do zespołu Disneylandu. Należy on do właściciela olbrzymiej kopalni, który planuje otworzyć tutaj luksusowy hotel.

Po powrocie do centrum miasta polecam obejrzeć starą i nową synagogę, gotycki kościół 1719 roku oraz cerkiew Św. Mikołaja, gdzie brał ślub Mychajło Hruszewski.

Drogą P 24 jedziemy przez Borszczów na Tłuste. Wyniesie to 41 km.

Nad miastem wznosi się duży greckokatolicki kościół pw. Św. Michała, wybudowany przez architekta Jana Sas-Zubrzyckiego w 1939 roku, przed okupacją sowietów. Jeżeli przejść się lewą uliczką za kościół, to na samym jej końcu można zobaczyć jeden z dwóch fortów, zbudowanych przez ojca Bogdana,  Michała Chmielnickiego w pierwszej połowie XVII w.

Zabytek rozpoznacie po charakterystycznym daszku. Drugiego fortu na skutek późniejszych zmian zidentyfikować się nie da. Naprzeciwko świątyni znajduje się neogotycki kościół pw. Św. Anny, pochodzący z 1912 roku, obok jednostki straży pożarnej zaś znajduje się mały XVIII-wieczny dwór szlachcica Słoneckiego, w którym obecnie mieszka kilka rodzin. Wnętrza niestety nie zachowały się.

Dmytro Antoniuk, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 25 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code