Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W roku 2021 będą kontynuowane prace konserwatorskie w Międzybożu

W roku 2021 będą kontynuowane prace konserwatorskie w Międzybożu

W roku 2021 będą kontynuowane prace przeciwawaryjne i konserwatorskie na obiektach Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturowego „Międzybóż”.

Na te działania z budżetu obwodowego zaplanowano przeznaczyć  9 milionów 813 tysięcy hrywien.

Odpowiedni projekt decyzji będzie zaproponowany do rozpatrzenia przez deputowanych podczas wniesienia zmian do budżetu obwodowego na 2021 rok na kolejnej sesji Chmielnickiej Rady Obwodowej, zaplanowanej na 8 kwietnia.

Jak zaznaczono w projekcie decyzji, 7 mln 322 tysięcy hrywien mają zostać przeznaczone na renowację XVI-wiecznego pałacu Sieniawskich-Czartoryskich, który ma status zabytku architektury o znaczeniu krajowym,  i funkcjonuje jako muzeum.

Środki te zostaną przeznaczone na ocieplenie dachu, odnowienie i restaurację ścian i gzymsów elewacji, przywrócenie ozdobnych elementów dekoracji fasad, otworów okiennych, schodów  itp.

Ponad milion hrywien, pod warunkiem przyznania środków, zostanie wydano na odbudowę południowej ściany obronnej (części zabytku architektury o znaczeniu krajowym XVI wieku) z renowacją murowanych budynków obronnych i gospodarczych. Dzięki wspomnianemu dofinansowaniu zaplanowane jest wykonanie prac ziemnych pod nadzorem archeologicznym.

Сzęść środków, a mianowicie 828 tysięcy, zostanie przeznaczona na restaurację Okrągłej wieży (część składowa pałacu, XVI wiek), a mianowicie na prace przeciwawaryjne. Również  581 tysięcy planuje się przeznaczyć na prace konserwatorskie Barbakanu (część składowa pałacu, XVI wiek).

Lidia Baranowska na podstawie informacji podolskich mediów, 22 marca 2021 r.

2 komentarze

  1. Dziękuję bardzo, lecz chciałbym zauważyć, że miasteczko, a rownież Państwowy rezerwat na Podolu nazywają się Międzybóż. Międzyborz to jest inne miasto na Śląsku.

    • Dziękujemy. Poprawiliśmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code