Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Makowie niedaleko Kamieńca mieszka twórca muzyki do polskiego serialu „Ojciec Mateusz”

W Makowie niedaleko Kamieńca mieszka twórca muzyki do polskiego serialu „Ojciec Mateusz”

Fot. proskuriv.khm.gov.ua

Wiktor Nykołyszyn to przykład ciekawej i niezwykłej osoby, mieszkającej w przytulnym miasteczku na Podolu obok Kamieńca Podolskiego – Makowie Podolskim.

Tu, nad jeziorem, pan Wiktor tworzy muzykę już od wielu lat, ponieważ kocha ten rodzaj sztuki i ma niewyczerpany talent.

Jest znanym autorem, kompozytorem, aranżerem i producentem muzyki dla dzieci na Ukrainie. Napisał ponad 100 utworów, większość z których brzmiały w eterach telewizji i radia, nagrał dwie płyty i napisał dwie książki pod patronatem Ministerstwa Edukacji Ukrainy.

W roku 2014 otrzymał nagrodę „Artysta roku” jako najlepszy autor z Podla oraz nagrodę Ministra Kultury i Religii 2015, jest wielokrotnym laureatem ogólnokrajowych konkursów kompozytorskich, jest członkiem muzycznych spółek zawodowych.

Od wielu lat wiąże go współpraca kulturalna z Polską. W latach 2000-ch zaczyna się współpraca Wiktora Nykołyszyna z o. Bogusławem Palecznym – księdzem, który opiekował się bezdomnymi w Warszawie, i zorganizował Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej.

Pan Wiktor zostaje producentem płyty Palecznego „Stepem Kazachstanu”, poświęconej Polakom, którzy zostali wywiezieni do Azji w latach wojennych i powojennych. Nagrania odbywają się na Ukrainie – łącznie nagrano 12 utworów z orkiestrą symfoniczną oraz orkiestrą ludową. W kolejnej płycie „Pięknie żyć” – pan Wiktor zrealizował 4 utwory.

Pana Wiktora także łączy z Polską współpraca z zespołem piosenki religijnej „Meritum”. Na płycie zespołu umieszczono aż cztery utwory Nykołyszyna. Później on współpracował z wytwórnią Studio 7 Warszawa, wynikiem której została nagrana płyta z utworami dla dzieci – “Ala i As”.

Uczestniczył również w napisaniu książki o słynnym polskim jazzmanie – Stanisławie Sojce.

Znanym w całej Polsce jest serial „Ojciec Mateusz” – pan Wiktor napisał muzykę do 98 odcinków z tego filmu, w tym i znaną piosenkę „Hej tam nad rzeką” na zlecenie firmy Baltmedia. Dorywczo uczestniczył w nagraniu muzyki do programów „Szansa na sukces” i tp.

Na dzień dzisiejszy Pan Wiktor współpracuje z polskimi stowarzyszeniami w Kamieńcu Podolskim i Chmielnickim. Jest zaangażowany do przygotowania i realizacji programów koncertowych i występów. W osobie Wiktora Nykołyszyna mamy potwierdzenie znanej frazy że „muzyka – nie zna granic…”.

Wiktoria Bogucka, Franciszek Miciński, 13 lutego 2021 r.

2 komentarze

  1. Dziekujemy ! przekazemy podziekowanie!

  2. Tak, to wszystko prawda, ale trzeba dodać, że Wiktor Nikołyszyn zadziwia szybkością twórczej odpowiedzi na zlecenia. Jego bogactwo talentu jest niespożyte i bije jako źródło tęczowe – w każdym gatunku myzyki natychmiast ma do zaproponowania coś fenomenalnie odkrywczego! Skąd On to bierze? Gdy coś proponuje do akceptacji, sam śpiewa w swym studio… Pięknie, po polsku… – dostajesz via email tzw. rybkę i z mety popychasz sprawę dzieła do przodu.Po stronie polskiej jesteśmy pełni podziwu i uznania dla TAKIEGO talentu i umiejętności wykorzystania dla kultury muzycznej na poziomie światowym, transgranicznie właśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code