Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie odbyła się akcja porządkowania cmentarza Bajkowa

W Kijowie odbyła się akcja porządkowania cmentarza Bajkowa

Fot. Dziennik Kijowski

Sprzątanie polskich grobów, które odbywa się przed Dniem Wszystkich Świętych, od lat organizuje Kijowskie Stowarzyszenie Polaków Zgoda. Akcja prowadzona jest pod hasłem „Ocalmy mogiły przodków od zapomnienia”.

Polacy z Kijowa, dyplomaci i przedsiębiorcy wzięli w sobotę udział w akcji sprzątania Cmentarza Bajkowa, jednej z najstarszych i największych nekropolii stolicy Ukrainy, gdzie pochowani są znani polscy mieszkańcy tego miasta oraz żołnierze Wojska Polskiego z 1920 r.

„Chcemy przygotować te groby na Wszystkich Świętych, na dzień, kiedy przyjdziemy zapalić znicze, lampki i się pomodlić. Musi to wyglądać. Chcemy pokazać, że Polacy o swoje dziedzictwo dbają i dać przykład innym. Są tutaj na Cmentarzu Bajkowa i niemieckie kwatery – bardzo zaniedbane – i żydowskie, i czeskie, tak że jest to cmentarz międzynarodowy, takie warszawskie Powązki. Jest tak wielokulturowy, jak kiedyś był, i do dziś do jakiegoś stopnia jest, Kijów” – zaznaczył ambasador Bartosz Cichocki.

Prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz zwrócił uwagę, że w sprzątaniu Cmentarza Bajkowa uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich polskich organizacji w Kijowie. „Przeprowadzamy taką akcję co roku. Zebrało się nas dzisiaj bardzo dużo, są przedstawiciele prawie wszystkich organizacji polskich w Kijowie i pracujemy wszyscy razem. Musimy pamiętać o Polakach, którzy wnieśli bardzo dużo w rozwój Kijowa” – powiedział dziennikarzom.

Polacy na Cmentarzu Bajkowa pochowani są w jego historycznej części, która była zakładana w latach 1832-34. Znajduje się tu m.in. grób zmarłego w 1921 r. malarza Wilhelma Kotarbińskiego, prezydenta Kijowa w latach 1860-1863 i założyciela Towarzystwa Polskiego Józefa Zawadzkiego oraz polskiego księgarza i wydawcy Leona Idzikowskiego.

Słowo Polskie za: PAP, 30 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code