Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W Kijowie mówiono o relacjach polsko-ukraińskich

W Kijowie mówiono o relacjach polsko-ukraińskich

W ramach Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, zorganizowanego po raz 12. przez Fundację Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślił, że nie można pozwolić na wykorzystywanie bolesnych momentów z historii, „by psuć stosunki z naszymi partnerami strategicznymi, łącznie z Polską”.

„Właśnie dlatego staramy się – i to się udaje – utrzymywać bardzo aktywny dialog z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Właśnie dlatego niedawno byłem w Lublinie, gdzie wspólnie z prezydentami Dudą i (prezydent Litwy Dalią) Grybauskaite przeprowadziliśmy niesamowite spotkanie w siedzibie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej w Lublinie. I to są osiągnięcia, to jest charakterystyka naszych relacji z Polską” – podkreślił.

Prezydent wskazał, że nie ma iluzji, iż dialog z Polską rozwija się w dobrym kierunku. „Są siły w Polsce, które wykorzystują kwestię ukraińską dla potrzeb wewnętrznej sytuacji politycznej i dla wyborów. I tak będzie” – mówił.

„Proszono mnie, bym nie wspominał tutaj o naszym północnym sąsiedzie (Rosji), ale muszę o nim wspomnieć, bo jego ręka jest tu oczywista. Ataki na Ukrainę są składowym elementem wojny hybrydowej” – powiedział Poroszenko.

Szef państwa prowadzi obecnie kampanię wyborczą przed zaplanowaną na 21 kwietnia drugą turą wyborów prezydenckich. Spotka się w niej z komikiem telewizyjnym Wołodymyrem Zełenskim.

W czwartek na Ukrainie opublikowano pierwszy sondaż, poprzedzający drugą turę wyborów. Zgodnie z jego wynikami 51 procent Ukraińców zamierza poprzeć w niej Zełenskiego. Poroszenko może liczyć jedynie na 21 procent głosów.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 13 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code