Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Kamieńcu upamiętniono Henryka Sienkiewicza

W Kamieńcu upamiętniono Henryka Sienkiewicza

25 kwietnia w „mieście na kamieniu”, jak często nazywają Kamieniec Podolski sami jego mieszkańcy, odsłonięto tablicę, poświęconą polskiemu pisarzowi-nobliście Henrykowi Sienkiewiczowi. Płyta, z wyrytymi napisami w języku polskim i ukraińskim, została umieszczona na budynku klasztoru Dominikanów przy ulicy Dominikańskiej.

W uroczystej prezentacji tablicy wzięła udział delegacja z Polski na czele z konsulem generalnym RP w Winnicy Tomaszem Olejniczakiem. Duchowieństwo rzymskokatolickie reprezentował osobiście biskup ordynariusz kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski.

Na uroczystość przybyli także studenci z Polski, naukowcy oraz pracownicy muzeum-rezerwatu. W otwarciu wziął udział także zastępca burmistrza miasta Wadym Sawczuk.

Przedstawiciele strony polskiej zauważyli, że to wydarzenie ma wielkie znaczenie jak dla narodu Polski, tak i dla narodu Ukrainy i oczywiście dla mieszkańców Kamieńca Podolskiego. Sienkiewicz, jak twierdzili zgodnie wszyscy, – pisarz nie jednego kraju, lecz całego świata. W jego dziełach „Quo Vadis”, „Ogniem i mieczem” oraz innych niejednorazowo wspominany jest Kamieniec Podolski a najwyższą oceną twórczości Sienkiewicza stała się nagroda Nobla, przyznana Polakowi w 1905 roku.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy goście, na nim obecni, posłuchali koncertu orkiestry Lwowskiej Filharmonii.

Franciszek Miciński, zdjęcia: kam-pod.gov.ua, 27.04.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code