Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W jedności siła. Konferencja naukowa o stosunkach polsko-ukraińskich w Żytomierzu

W jedności siła. Konferencja naukowa o stosunkach polsko-ukraińskich w Żytomierzu

20 czerwca 2014 roku przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacji „Wolność i Demokracja” w sali konferencyjnej Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu imienia Iwana Franki odbyła się Międzynarodowa naukowa konferencja: „W jedności siła. Współpraca polsko-ukraińska w kluczowych momentach historii”. To spotkanie stało się kolejnym etapem projektu „Historia jednoczy narody”, który przez kilku lat realizuje Żytomierska społeczna organizacja „Zjednoczenie Szlachty Polskiej” i kwartalnik „Głos Polonii”.

Ukraińców i Polaków jednoczy wspólna historia. Wspólne osiągnięcia i zwycięstwa. Przez wieki nasze narody żyli w ścisłej interakcji. Od Unii Krewskiej a później Lubelskiej do rozbiorów Rzeczypospolitej Polacy ramię w ramię z Ukraińcami bronili Europę i budowali swoje życie. Ale historyczną prawdę przyniesiono w ofierze ideologii. Poprzez edukację w umysłach obywateli Ukrainy od dzieciństwa były wkładane stereotypy, budujące nieufność między Polakami a Ukraińcami. Naszym celem jest zmiana takiego stanu rzeczy — tymi słowami otworzyła konferencję wydawca „Głosu Polonii” Natalia Kostecka-Iszczuk, zwracając się do licznej grupy naukowców z Warszawy, Krakowa, Kijowa, Lwowa, Charkowa, Żytomierza i Równego.

W pełni popieramy inicjatywę organizatorów konferencji — powiedział rektor Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu imienia Iwana Franki dr hab. nauk filozoficznych Petro Sauch – Historie Polski i Ukrainy są bardzo ściśle związane. I szczerze mówiąc, w tej historii było wszystko… i optymizm, i radość, i smutek. Wszystko było… ale naszym zadaniem jest odnalezienie najlepszych stron w tej historii. To doświadczenie powinno służyć podstawą do dalszej współpracy pomiędzy naszymi narodami. Polska dziś stała się źródłem składników dla rozwoju Ukrainy.

Przywitał publiczność także konsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, który powiedział, że konferencja „W jedności siła” jest bardzo ważnym punktem na drodze porozumienia obojga narodów, bo mimo trudnych stron we wspólnej historii, musimy iść razem, i razem budować nową przyszłość: „Dziś, jedność naszych narodów jest ważna, jak nigdy przed tym… Nasze narody muszą budować silną koalicję, mocny sojusz, dla tego aby obywateli naszych krajów mieszkali w bogatych, stabilnych i przewidywalnych państwach”.

Do uczestników spotkania zwrócili się także gubernator Żytomierszczyzny Sydir Kizin, członkowie zarządu Fundacji „Wolność i Demokracja” Rafał Dzięciołowski i Robert Czyżewski, członek zarządu Fundacji „Polonia Ruthenia” Dominik Szczęsny Kostanecki, światowej sławy profesor Georgij Kasjanow z Kijowa i dyrektor naukowego wydawnictwa „Episteme” Krzysztof Duda z Krakowa.

Następnie po wygłoszeniu przez prelegentów referatów odbyły się ciekawe dyskusje naukowe w ramach kilku sekcji: „Polska-Ukraina: etapy wspólnego postępu”; „Polityka historyczna i polityka pamięci w Polsce i na Ukrainie”; „Poszukiwanie tożsamości w innych przestrzeniach i pogranicznych epokach (XIX w.).”, „Przestrzeń komunikacyjna mediów w Polsce i na Ukrainie …”. W debatach wzięli udział naukowcy, politycy, intelektualiści, dziennikarze i inne znane osobistości.
Mieli oni okazję kontynuować dyskusje i porozmawiać w nieformalnej atmosferze podczas integracyjnego spotkania w restauracji w historycznej części Żytomierza.

Druga część konferencji, której poświęcono następny dzień, odbyła się w pomieszczeniu Żytomierskiego Muzeum Astronautyki. Omawiano tam temat „Polska-Ukraina: od Drugiej Rzeczypospolitej do współczesności”. Wzbudziła ona żywe debaty i zapoczątkowała poszukiwanie porozumienia w wielu dyskusyjnych kwestiach.

Konferencja „W jedności siła. Współpraca polsko-ukraińska w kluczowych momentach historii”odbyła się na bardzo wysokim poziomie. Wzięło w niej udział dwunastu doktorów habilitowanych, profesorzy, wykładowcy, doktoranci także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz lokalnych, organizacji pozarządowych i mediów. Jednak największym sukcesem organizatorów stało się przedstawienie punktu widzenia wielu młodych i bardzo perspektywicznych naukowców, którzy wykazały się chęcią odkrywania przeszłości polsko-ukraińskich stosunków w celu historycznego porozumienia i zbliżenia. Te kontakty w  niedalekiej przyszłości mogą zaowocować poważną współpracą.

W ramach Międzynarodowej Konferencji Konsulat Generalny RP w Winnicy, w pomieszczeniu Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu imienia Iwana Franki przedstawił bardzo interesującą wystawę fotograficzną „Od Solidarności do Okrągłego Stołu”, poświęcona 25-leciu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które położyły koniec komunistycznemu totalitaryzmowi w Polsce i rozpoczęły szybką transformację demokratyczną w Centralnej i Wschodniej Europie.

Włodzimierz Iszczuk, zdjęcia Włodzimierz Łagowski, bwp

 

Zdjęcia z konferencji

{morfeo 603}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *