Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W hołdzie Romanowi Damianowi Sanguszce

W hołdzie Romanowi Damianowi Sanguszce

28 października 2017 roku odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej z dnia 100. rocznicy tragicznej śmierci zamordowanego księcia Romana Damiana Sanguszki, ostatniego z rodu sławuckich Sanguszków. Mówią, że wszystko w historii się powtarza. Również i ten potomek słynnego rodu, prawdziwy gospodarz i obrońca dobrobytu ojczystego kraju zginął gwałtowną śmiercią z rąk zbolszewizowanych żołnierzy rosyjskich.

Uroczystość odbyła się w zabytkowym kościele świętej Doroty, którego założycielami  byli Sanguszkowie. W uroczystościach,  właśnie w tym październikowym dniu, wśród obecnych byli Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Pani Urszula Filipkowska, przedstawiciel Departamentu Senatu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą MSZ RP Pan Piotr Wysocki, Przewielebna Matka Generalna Zgromadzenia sióstr Opatrzności Bożej – Antonina Kasjaniuk oraz czcigodne siostry zakonne, które przyjechały na nasze zaproszenie, członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie Jerzy Wójcicki, Prezes Związku Polaków w obwodzie chmielnckim Pan Franciszek Miciński, Prezes Związku Polaków w Netyszynie Pani Wanda Szatkowska, Zastępca Burmistrza Miasta Sławuty Pan Ihor Pigol, deputowany Rady Miejskiej Pan Wiktor Zakurdajew, Przewodniczący Państwowej Administracji Rejonu Pan Bohdan Marszuk, Przewodniczący Rady Rejonu Pan Leonid Radzywiluk, Prezes Fundacji Rozwoju Stałego „Stara Wołyń” Pani Natalia Hnatiuk, oraz wielu innych szanownych i poważnych gości.

Uroczystość rozpoczęła się  konferencją „Wspólne dziedzictwo – wspólna przyszłość. Książę Roman Damian Sanguszko ostatni ze sławuckich Sanguszków”. wkłady zawierały informacjie o życiu i śmierci księcia, jego roli i znaczeniu w rozbudowywaniu naszego miasta. Ale najbardziej zachwycił wszystkich występ Pani Haliny Bileckiej, nauczycielki i literaturoznawcy. Pani Halina zacytowała obecnym list księcia Sanguszki do przyszłych generacji. Dyrektor Muzeum Historycznego miasta Sławuty Sergiusz Androszczuk na podstawie dokumentów historycznych opowiedział o szczegółach zabójstwa księcia Romana Damiana Sanguszki.

Po zakończeniu konferencji rozpoczęła się Msza św. za Ojczyznę, oraz Ukraińców i Polaków, zamordowanych przez bolszewików. Proboszcz kościoła świętej Doroty ojciec Jan Szańca podkreślił, że niestety,  dzisiaj tak  jak  sto lat temu, giną Ukraińcy od rosyjskiego agresora , obywatele . którzy bronią swojej Ojczyzny. Na koniec jak zawsze modliliśmy się za pokój na Ukrainie i o to, żeby  skończyła się już wojna.

Później było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Zabrzmiały piękne wiersze o miłości do ojczystego kraju. Wiersze recytowali najmłodsi sławutczanie, którzy mają polskie pochodzenie: Katarzyna Czerniecka, Julia Mogyrczuk, Karolina Opanasiuk. Dymitr Tymczuk zagrał na trąbce sygnał ciszy. Były dobre opinie i ciekawe życzenia. Całą uroczystość uświetnił poczet sztandarowy –  z polskim i ukraińskim flagami, w którym brała udział starsza młodzież.

Wyrażamy wdzięczność za udział w przedsięwzięciu ta wspólną modlitwę wszystkim obecnym oraz uczestnikom. Składamy specjalne wyrazy wdzięczności Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, Fundacji „Wolność i Demokracja”, członkowi Zarządu Związku Polaków na Ukrainie Jerzemu Wojcickiemu, gościom z Polski, przedstawicielom różnych organizacji społecznych, oraz wszystkim, którzy pomagali w organizacji i przebiegu uroczystości.

Zarząd Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie, 03.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code