Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Chersoniu pamiętają o pionierze polskiego żeglarstwa Mariuszu Zaruskim

W Chersoniu pamiętają o pionierze polskiego żeglarstwa Mariuszu Zaruskim

8 kwietnia br. w Chersoniu uczczono pamięć generała Mariusza Zaruskiego w 80. rocznicę jego śmierci.

8 kwietnia 1941 roku 74-letni Polak zmarł w Chersoniu z powodu choroby po przetransportowaniu ze Lwowa po aresztowaniu przez NKWD.

Uroczystości w Chersoniu rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym znajduje się też pamiątkowa tablica i dzwon noszący imię Generała.

Konsul Generalny RP w Odessie Katarzyna Sołek wraz ze współpracownikami, przedstawicielami Stowarzyszenia „Polonia”, władz obwodowych i miasta złożyła kwiaty i zapaliła znicze na symbolicznym grobie gen. Zaruskiego.

W Obwodowym Muzeum Sztuki w Chersoniu odbyła się premiera filmu w reżyserii  pt. „Mariusz Zaruski. Patriota zakochany w morzu” przygotowanego przez Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie. Po prezentacji nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez zez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Odessie.

Mariusz Zaruski urodził się 31 stycznia 1867 roku w Dumanowie niedaleko Kamieńca Podolskiego. Jest uważany za pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generał brygady Wojska Polskiego, taternik.

Sergij Porowczuk na podstawie  Konsulat Generalny RP w Odessie, 22 kwietnia 2021 r.

 

.

1 Comment

  1. Szacunek za pamięć o Mariuszu Zaruskim i podziękowanie dla Pana Sergija Porowczuka za felieton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code