Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uroczystości w Kostiuchnówce

Uroczystości w Kostiuchnówce

21  sierpnia 2020 r. rówieńscy plastuni z 33 kurenia im. Ułasa Samczuka  pod opieką duchowego opiekuna płastunów – o. Witalija Porowczuka, oraz szefa  harcerskiego hufca „Wołyń” Aleksandra Radica (Zdołbunow)wzięli udział w uczczeniu pamięci poległych polskich legionistów podczas I wojny światowej po stronie Austrii.

Na cmentarzu wojskowym odbyły się oficjalne wydarzenia z udziałem Konsula Generalnego RP w Łucku Sławomira Misiaka, przedstawicieli władz ukraińskich, duchowieństwa, organizacji publicznych i państwowych z Polski i Ukrainy.

W ramach wyjazdu Plastuni z 33 kurenia im. Ułasa Samczuka w Równem oraz przedstawiciele harcerstwa z Łodzi omówili sprawę podpisania deklaracji o przyszłej współpracy .

Wieczorem na wspólnym obozie pod cmentarzem odbył się spektakl o wojnie i pokoju, walce o wolność, w którą zagra słynny polski aktor Hubert Kolacz.

Na cmentarzu w  KOSTIUCHNÓWKA pochowani są nie tylko Polacy, ale także żołnierze różnych narodowości z wojsk cesarskich Rosji i Austrii, którzy walczyli ze sobą, a teraz odpoczywają razem. Ich ciała przez wiele lat znajdowali polscy harcerze wraz z archeologami na miejscu zaciętych walk w 1915 i 1916 roku.

Sergij Porowczuk, 24 sierpnia 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code