Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraińcy stanowią największą grupę zagranicznych przedsiębiorców w Polsce

Ukraińcy stanowią największą grupę zagranicznych przedsiębiorców w Polsce

W Polsce wśród 19 000 cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, 4 786 to obywatele Ukrainy.

To największa grupa, stanowiąca 25%. Ta informacja zgodnie oficjalnych statystyk Urzędu Ubezpieczeń Społecznych. Podaje się, że większość Ukraińców rozpoczyna działalność w dziedzinie usług, produkcji i budownictwa.

Jednocześnie dane z Krajowego Centralnego Rejestru Ubezpieczycieli wskazują, że liczba osób podlegających ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, które nie miały polskiego obywatelstwa, wzrosła z 65 000 (w grudniu 2008 r.) Do 683 000 (w grudniu 2019 r.).

Oznacza to 10-krotny wzrost liczby cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń w ciągu ostatniej dekady. A najwięcej jest Ukraińców.

Cudzoziemcy, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce, tak samo jak i obywatele Polski, muszą być ubezpieczeni i opłacać składki do odpowiedniego funduszu.

Na przykład w województwie opolskim obywatele Ukrainy stanowią jeszcze większy odsetek (45%) wszystkich przedsiębiorców z zagranicy. To może wynikać z tego, że polski rząd podjął kurs asymilacji pracowników migrujących.

Jednym z czynników, dla których Ukraińcy osiedlają się w Polsce i nie zastanawiają się nad powrotem do domu lub przeprowadzką do innego kraju, jest wygodne środowisko do rozpoczynania i prowadzenia interesów przez obcokrajowców. Polskie ustawodawstwo dotyczące regulacji gospodarczych i administracji podatkowej jest stabilne. Cudzoziemcowi łatwo jest wziąć pożyczkę z polskiego banku na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Ponadto Ukraińcom łatwiej jest przystosować się do polskiej kultury i języka niż w innych krajach.

Walentyna Jusupowa, informacja na podstawie ukraińskim mediów, 30 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code