Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uczymy się patriotyzmu

Uczymy się patriotyzmu

Wszystko dokoła:
dom i przedszkole,
fabryczne dymy, żelazna kolej,
kwiaty przy oknie,
klon koło bramy,
słoneczny uśmiech kochanej mamy…
I las co cieniem dzieci zaprasza –
wszystko to POLSKA,
Ojczyzna nasza
.
Włodzimierz Domeradzki

W życiu każdego człowieka często najważniejszym świętem są urodziny. Dla każdego państwa tak samo ważnym jest Dzień Niepodległości.

Polska, podobnie jak Ukraina, niejednokrotnie walczyła o własną suwerenność i niepodległość. Niezliczona liczba Polaków poświęciła własne życie w walce o niezależność swojej Ojczyzny. Ich ofiara okazała się niedaremna. Po 123 latach nieistnienia, 11 listopada 1918 roku Polska znów zaistniała na ówczesnej mapie świata.

W tym roku Polacy na całym świecie obchodzą 95. rocznicę Niepodległości swojego kraju przodków. Niezależnie od miejsca zamieszkania, my i nasi Rodacy w szczególny sposób świętujemy odzyskanie wolności przez Polskę. W ramach obchodów Święta Niepodległości  2 listopada w Domu Polskim w Żytomierzu odbyło się spotkanie patriotyczne dla dzieci pt. “Wszystko to POLSKA, Ojczyzna nasza”.

Wspominając historię odzyskania niepodległości, można mówić o wybitnych postaciach, które znacząco przyczyniły się do tego. Na tegorocznym spotkaniu w Domu Polskim skupiliśmy uwagę na poetach, którzy piórem i słowem wspierali przemiany w Polsce. Szczególnie wspomnieliśmy tych, którzy swoją twórczość poświęcili dzieciom.

Głównymi organizatorami i bohaterami uroczystości byli uczestniczy sobotnich zajęć języka polskiego, które działają przy Domu Polskim w Żytomierzu. Licznie zebrani widzowie mogli wysłuchać recytacji wierszy Czesława Janczarskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Władysława Bełzy, Stanisława Jachowicza oraz Marii Konopnickiej. Dodatkowo, każdy występ poprzedzała krótka nota biograficzna o tym, czy innym poecie. Kulminacją spotkania stało się wykonanie „Roty” przez naszych małych artystów pod akompaniament Łarysy Bojko.

Wychowanie patriotyczne jest bardzo ważnym czynnikiem w kształtowaniu tożsamości narodowej młodego pokolenia. Poprzez poznanie wydarzeń historycznych i zapoznanie się z wybitnymi postaciami pobudza się poczucie dumy narodowej oraz przestrogi wśród najmłodszych pokoleń. Mamy nadzieje, że nasze spotkanie osiągnie taki cel.

Natalia Michajłowska, bwp

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 443}

1 Comment

  1. Włodzimierz Domeradzki był moim dziadkiem. Strasznie jestem z niego dumna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code