Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » U wyznawców prawosławia i grekokatolików – rozpoczął się Wielki Tydzień

U wyznawców prawosławia i grekokatolików – rozpoczął się Wielki Tydzień

Pobrano z http://lady.tochka.net/ W poniedziałek 29 kwietnia, u Chrześcijan wschodniego obrządku – prawosławnych i grekokatolików – zaczął się Wielki Tydzień – ostatni tydzień postu przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Wierzący wspominają cierpienie i męki Jezusa Chrystusa, jego śmierć i pogrzeb. W tym okresie obowiązuje ścisły post.

W prawosławiu w pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia w cerkwiach odprawiają liturgie, czytane są kolejno Ewangelie wszystkich czterech ewangelistów. Wierni przypominają sobie Dobrą Nowinę, aż do opisu męki Zbawiciela w Ewangelii według św. Jana. Za najważniejsze uważane są ostatnie dni przed Wielkanocą – Wielki Czwartek (Wspomnienie Ostatniej Wieczerzy), Wielki Piątek (Wspomnienie Męki Pańskiej i Czytanie 12. pasyjnych fragmentów Ewangelii) i Wielka Sobota. W Wielki Czwartek odbywa się jutrznia z czytaniem 12 fragmentów Ewangelia. Także w ten dzień, który nazywa się czystym, zaczynają dekorować jajka i piec „paski”. Dzień później – w Wielki Piątek jest Msza Wieczorna z wyniesieniem całunu a także jutrznia z obrzędem pogrzebu.

28 kwietnia prawosławni i grekokatolicy świętowali jedno z 12 głównych cerkiewnych świąt – Palmowa Niedziela, albo Wejście Pańskie do Jerozolimy. We wszystkich świątyniach kraju odprawiano uroczyste nabożeństwa.

Redakcja


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code