Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Trzydniowy Kongres Rodzin w Winnicy i Szarogrodzie zakończył się wielotysięczną procesją

Trzydniowy Kongres Rodzin w Winnicy i Szarogrodzie zakończył się wielotysięczną procesją

Przez trzy dni ostatniej dekady września w Szarogrodzie oraz Winnicy trwał ogólnoukraiński Kongres Rodzin, wyznawców Kościoła rzymskokatolickiego.

Program przedsięwzięcia przewidywał trzy etapy: Pojednania i Modlitwy, Poznawania oraz Świętowania. Przez dwa pierwsze dni setkom uczestników Kongresu podczas zajęć panelowych towarzyszyli biskupi ze wszystkich diecezji na Ukrainie oraz archidiecezji lwowskiej. Rozważaniom oraz katechezom przewodniczyli m.in. biskupi Mieczysław Mokrzycki, Leon Dubrawski, Radosław Zmitrowicz, Jan Niemiec, o. Roman Łaba, rodzina Grzegorza i Andżeliki Górnych z Polski, Olga oraz Andrzej Medyńscy z Równego, dr Adrian Bukowiński, Genia Samborska, dr Igor Gnius, Maryna Maksymenko.

Spotkania obejmowały swoim zasięgiem całe rodziny – małżeństwa spotykały się na konferencjach i wykładach, a młodzież, podzielona według wieku, bawiła się i modliła w kościołach parafialnych Matki Bożej Anielskiej i Miłosierdzia Bożego w Winnicy.

W związku z licznym udziałem w Kongresie gości z innych diecezji kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, proboszczowie prosili swoich parafian o udzielenie im dachu nad głową. Miejscowi katolicy chętnie udzielali takiej pomocy.

W ramach pracy służb porządkowych do działalności w ramach Kongresu zaproszono przedstawicieli Harcerski Hufca „Wołyń” Harcerstwa Polskiego na Ukrainie na czele z Aleksandrem Radicą oraz członków innych formacji skautingowych na Ukrainie.

W niedzielę 22 września centralną ulicą miasta – Soborną – przeszła wielotysięczna procesja zwolenników życia w rodzinie, polityki pro-life oraz wychowania dzieci w duchu chrześcijaństwa. Liturgię na placu Stusa w Winnicy poprowadził nuncjusz apostolski na Ukrainie Claudio Gugerotti w koncelebransie kilkunastu biskupów kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, cerkwi prawosławnych oraz protestanckich. W uroczystości wziął udział także mer miasta Winnicy Serhij Morgunow oraz przedstawiciele władz regionalnych.

Pierwszy ogólnoukraiński Kongres Rodzin odbywał się pod hasłem „Rodzina mocna Bogiem!”

Redakcja, fot. Serhij Olijnyk, 23 września 2019 r.

lp

Procesja

2 komentarze

  1. Mała poprawka. Harcerski Hufiec „Wołyń” Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, jeżeli być dokładnym. Nie ZHP, ZHR, ZHPpgK. To mała poprawka…

    • Dziękujęmy, poprawione

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code