Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Tarnowski zespół muzyczny wprowadza kresowe Podole w atmosferę Święta Niepodległości Polski

Tarnowski zespół muzyczny wprowadza kresowe Podole w atmosferę Święta Niepodległości Polski

Miasto Chmielnicki powitało gości z Tarnowa wspaniałą pogodą oraz rozwiewającymi się na wietrze biało-czerwonymi flagami z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Polski. 8 listopada koncertować do stolicy obwodu przyjechali Henryk Błażej oraz Teresa Kaban – słynni  muzycy z Polski.

W filharmonii chmielnickiej na sali pełnej widzów fortepianistka oraz flecista zaczarowali publiczność artystycznym wykonaniem muzyki polskich kompozytorów XIX i XX w, a także   znanymi utworami światowej muzyki klasycznej.

Ponad 400 przedstawicieli polskiego środowiska Chmielniczyzny mieli możliwość ocenić symbiozę romantycznych tendencji z klasycznymi tradycjami XVIII i pocz. XIX wieków. Można było zauważyć, że muzyka tych czasów, przesiąknięta polskimi a także niemieckimi akcentami bardzo łatwo wpadała w ucho, wywołując interes nie tylko u ludzi sztuki ale i przedstawicieli innych, bardziej przyziemnych zawodów.

Muzyka w wykonaniu światowej klasy wykonawców przyciągała uwagę  swoją szczerością, doskonałą formą. Kunsztownym gustem wypełnione są utwory Chopina i Mendelsona, budząc liryczny  nastrój u licznie zebranej publiczności…

Przyjemną niespodzianką dla gości z Polski stało się przywitanie od uczniów SP Nr20, gdzie uczy się języka polskiego a także krótkie wystąpienie głównego dyrygenta chmielnickiej filharmonii
– Mnie, absolwentowi Lwowskiego konserwatorium jest niezmiernie miło przebywać i przemawiać przed zebranymi tutaj aktywistami środowiska polonijnego, nawet tylko z tego powodu, że jeden z moich ulubionych nauczycieli – Leszek Mazepa w swoim czasie był prezesem jednej z polskich organizacji pod Lwowem i nie jeden raz służył dla mnie przykładem – jak osiągać sukces, nie zważając na problemy i trudności.

W dobrym humorze oraz nastroju wracali dodomu wszyscy – Polacy z Polski oraz miejscowi – z Kresów. Kolejny kontakt z polską kulturą jak zawsze będzie sprzyjał zaspokojeniu potrzeb duchowych potomków wielkich Polaków, urodzonych na terenach kresowego Podola.    

Teresa KABAN – fortepian
Jest koncertującą pianistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu  Prof. L.Stefańskiego. Studia pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem Prof. R.Baksta (Konserwatorium w Manchester),  W.Mierżanowa i T. Nikołajewej  (Konserwatorium w Moskwie) a także Prof. F.Raucha (Akademia Muzyczna w Pradze).

Henryk BŁAŻEJ  – flet
Jest koncertującym flecistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Grę na flecie doskonalił pod kier.  J.P. Rampal’a   i J. Galway’a.
Koncertuje jako solista i kameralista na wszystkich niemal estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie, występując m.in. w tak znanych salach koncertowych jak :  Wigmore Hall, St.Martin-in-the-Fields, Barbican Centre, Purcell Room, St.John Smith Square, Bing Theatre (Los Angeles), Carnegie Hall i Lincoln Centre  (New York), Salle de Gaveaux (Paris)…

Franciszek Miciński

Kilka zdjęć z imprezy

{morfeo 216}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code