Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Szkice o literaturze” Iwana Franki

„Szkice o literaturze” Iwana Franki

Świadectwem tego, że Iwan Franko pisał nie tylko po ukraińsku, ale także po polsku, jest książka „Iwan Franko. Szkice o literaturze”, wydana w 2016 roku pod redakcją Jana Matkowskiego oraz Igora Rozłuckiego.

Spośród polskojęzycznego dziedzictwa Iwana Franki bibliografowie naliczyli ponad 1100 artykułów na różne tematy – od kronik politycznych Galicji po badania naukowe i dziennikarstwo polityczne.

Wszystkie te artykuły ukazały się w latach 1877-1897 we Lwowie, Krakowie, Warszawie i Petersburgu w  „Pracy”, „Prawdzie”, „Przeglądzie Społecznym”, „Głosie”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Ateneum”, «Kurierze Lwowskim», «Kurierze Warszawskim»,  «Kwartalniku Historycznym» i in.

W okresie komunizmu artykuły polskojęzyczne Iwana Franka nie drukowano w ówczesnej prasie polskiej. Znikoma liczba jego artykułów literackich ukazała się w latach siedemdziesiątych w Polsce. Dopiero po 160 latach po jego urodzeniu i 100 lat po śmierci ukraińskiego poety, filozofa i pisarza część jego polskojęzycznych artykułów ukazała się w jednej kolekcji.

Ciekawe jest także, jak Iwan Franko doceniał w swoich pismach dzieła Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Prusa czy Seweryna Goszczyńskiego.

Sergij Porowczuk, 23.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code