Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Relacja z XXII Festiwalu poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu

Relacja z XXII Festiwalu poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu

Maria Konopnicka należy do tych pisarek, z utworami których zżywamy się od dzieciństwa, zanim jeszcze sami zaczynamy czytać i zapamiętywać tytuły ulubionych dzieł oraz nazwiska ich autorów. Znamy świat sierotki Marysi, kronikarza Koszałka-Opałka, króla krasnoludków Błystka i królowej Tatry. Uczymy się najpierw sami, a po latach słuchamy z ust naszych dzieci uroczych wierszyków, którym czas nie odebrał bezpośredniości i wdzięku.

Śpiewamy piosenki o rzece, która „za tą głębią, za tym brodem stanęła lodem” lub o tym, jak „zawitał nam dzionek i pogodny czas”, nawet nie zastanawiając się nad osobą ich autora. Potem przychodzi znajomość innych utworów Konopnickiej, zwłaszcza jej opowiadań, wśród których znajdują się takie perły nowelistyki, jak Nasza szkapa, Nieme żaki, Banasiowa i Dym, uczące setki czytelników prawdy o życiu i miłości do prostego człowieka. Coraz to nowe pokolenia cieszy, zachwyca i wzrusza twórczość Konopnickiej.

Największym osiągnięciem wszystkich Festiwali, poświęconych wielkiej pisarce jest popularyzacja jej twórczości. Maria Konopnicka to wspaniała poetka i patriotka. Jej twórczość urzeka prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej – ziemi polskiej. Twórczyni Roty na trwałe zapisała się w pamięci potomnych, o czym świadczą między innymi liczne szkoły noszące imię naszej poetki.

W festiwalach brali udział reprezentanci następujących państw: Ukrainy, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Anglii, Kazachstanu, Białorusi i Niemiec. W programie Festiwalu znalazły się nie tylko konkursy. Dużą popularnością cieszą się zajęcia warsztatowe, prowadzone przez znanych polskich aktorów, piosenkarzy i muzyków. Pomagają one uczestnikom imprezy doskonalić swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.

W tym roku (12-16 sierpnia 2013 roku) 18-osobowa grupa dzieci i młodzieży Winnickiego obwodowego stowarzyszenia „Świetlica Polska” brała udział w XXII Światowym Festiwal Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu. Dotychczasowe konkursy dostarczały zawsze wielu wzruszeń i przeżyć wszystkim wykonawcom. A jest ich każdego roku ponad 200. Nasze dni spędzone w Przedborzu byli bardzo pracowite, szybko nadszedł czas rozstania. Żegnając się, często ze łzami w oczach mówili sobie – Do zobaczenia za rok. Co jest w tej imprezy, że ciągle chce się tu wracać?

To miłość do twórczości Marii Konopnickiej, atrakcyjny program, wspaniała organizacja i gościnność. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przyjęcia z jakim spotykaliśmy w tym uroczym miasteczku. Obecność na imprezach Pana Burmistrza, Pana Przewodniczącego i Pana Sekretarza świadczy o dużym zainteresowaniu władz samorządowych Festiwalem.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy na ręce Prezesa – Władysława Obarzanka, inicjatora i głównego organizatora Festiwalu oraz Pani Dyrektor Domu Kultury – Małgorzaty Błaszczyk. Ten wzajemnie uzupełniający się duet zabezpiecza całą logistykę, troskę o uczestników  zarówno o sprawy organizacyjne oraz artystyczne Festiwalu. Z dużą uprzejmością i życzliwością spotykali się w miejscach zakwaterowania i wyżywienia. Osobne słowa podziękowania kierujemy do działaczy Towarzystwa uczestniczących i pomagających w przygotowaniu poszczególnych imprez oraz przedborskiej publiczności tworzącej prawdziwie rodzinny klimat.

Jesteśmy dumni że otrzymaliśmy przyznane przez jury Festiwalu 10 dyplomów. Oto lista naszych zwycięzców  – Wiktoria Białoszycka, Monika Białoszycka ( dwie 1 nagrody z recytacji i śpiewu), Olga Łoszatecka, Olga Wiszniewska, Tetiana Masłowa, Bogdan Masłow, Zofia Słobodianiuk, Loretta Białoszycka, Walery Istoszyn. To jeszcze jeden dowόd docenienia roli nauki jezyka polskiego w naszym Towarzystwie. To sdla nas szczegόlny zaszczyt ale i zachęta do dalszej pracy.
W imieniu dzieci i młodzieży Stowarzyszenia „Świetlica Polska” oraz ich rodzin składamy serdeczne podziękowanie uroczemu i gościnnemu Przedborzu ze wspaniałymi gospodarzami i działaczami kultury. Osobne podziękowanie dla konsulów  RP w Winnicy – Pani Edyty Niedzwiedzkiej i Pana  Sylwestra Rudego za  pomoc  w wyjeździe na Festiwał.

dr  Walery Istoszyn
Prezes Winnickie Obwodowe  Stowarzyszenie „Świetlica Polska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *