Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Przyszłość kreują „jasne umysły”

Przyszłość kreują „jasne umysły”

10 listopada na sali Chmielnickiej Akademii Pedagogicznej odbył się okrągły stół z udziałem licznego grona naukowców z Kamieńca Podolskiego, Czerkas, Kijowa, Humania, Mikołajowa, Gródka Podolskiego oraz Polski. Na żywo oraz w trybie on-line przez Internet wygłaszali oni referaty dla 150-osobowej widowni. Tematami spotkania były Niepodległość Polski oraz Ukrainy, droga ostatniej do eurointegracji – przez cały dzień studenci i wykładowcy na panelach tematycznych próbowali odnaleźć receptę na szybkie wyjście z kryzysu i powtórzenie sukcesu zachodniego sąsiada – Polski.

Jako jedna z pierwszych przed publicznością wystąpiła Pani rektor Akademii Inna Szorobura z referatem „Polska wspólnota w polikulturowej przestrzeni obwodu chmielnickiego”. Zaznaczyła, że Polacy są najbardziej aktywną wśród wszystkich 105 narodowości, zamieszkujących obwód, wspomniała o polskich festiwalach w Gródku, Szepietówce oraz Kamieńcu Podolskim oraz kilku ważnych konferencjach międzynarodowych z udziałem Polaków, przeprowadzonych w ścianach Akademii.

Prorektor Instytutu Nauk Teologicznych Marii Panny w Gródku Podolskim, Serhij Chytry poruszył temat, związany z wspólnymi cechami polskich oraz ukraińskich tradycji językowych, podobieństwo strojów narodowych, świąt religijnych, jak np. dożynki i innych.

Następnie w trybie on-line przed słuchaczami w Akademii Pedagogocznej wystąpili Polacy z Częstochowy (Chmiel Marek) i Warszawy (Anna Andrzejewska).

O współpracy ukraińskiego Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych (MSN) z polskimi kolegami opowiedział kierownik obwodowego departamentu MSN Borys Bolibrzuch. Polacy nie tylko zapraszają Ukraińców by zaprezentować im własne nowoczesne sposoby walki z ogniem i żywiołem ale także przekazują im specjalistyczny sprzęt.

Wykładowczyni Akademii Pedagogicznej Ludmiła Buwim przedstawiła własny punkt widzenia na wspólne cechy folkloru Ukrainy i Polski. Na potwierdzenie jej słów podolskie zespoły artystyczne wykonały dla słuchaczy polskie oraz ukraińskie piosenki, często różniące się tylko słowami a ich melodie są jednakowe.

Сałodniowy Okrągły Stół w Chmielnickiej Akademii Pedagogicznej zakończył się późnym wieczorem. Zarówno studenci, jak i wykładowcy byli zadowoleni z udziału w kolejnym ważnym kroku do wyznaczenia kierunku rozwoju własnego państwa na najbliższą przyszłość.

Franciszek Miciński

GK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code