Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Prezentacja programów oświatowych, stażowych, badań naukowych i projektów wymiany międzynarodowej w Centrum Polonistyki na uniwersytecie w Żytomierzu

Prezentacja programów oświatowych, stażowych, badań naukowych i projektów wymiany międzynarodowej w Centrum Polonistyki na uniwersytecie w Żytomierzu

W dniu 25 marca br. z inicjatywy kierownika Centrum Polonistyki w Żytomierzu Oleny Denysewycz odbyło się spotkanie studentów 1 i 2 roku studiów z Prezesem organizacji społecznej „Studencki Klub Polski”, Walentyną Jusupową.

Celem spotkania była prezentacja programów oświatowych i stażowych, oraz programów badan naukowych i projektów dot. wymiany międzynarodowej etc.

Podczas spotkania mieliśmy możliwość porozmawiać ze studentami o działających programach i projektach międzynarodowych, o możliwościach i warunkach udziału. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z projektami, które skierowane są bezpośrednio na studentów, w tym z programami realizowanymi przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Fundację „Wolność i Demokracja”.

Podziękowania należą się studentom Uczelni za aktywny udział w spotkaniu, za możliwość dialogu,  i za zainteresowanie takim cyklem spotkań oraz Olenie Denysewicz za zaproszenie.

Informacja:

W roku 2004 na Uniwersytecie Państwowym imienia Iwana Franki w Żytomierzu powstało Centrum Polonistyki, które działało w kilku kierunkach: nauczanie języka polskiego, badania naukowe tematyki polskiej, działalność organizacyjno-metodyczna oraz kulturalno-oświatowa. W roku 2008 w ogólnoukraińskiej wystawie „Nowoczesnа edukacja w Ukrainie” projekt naukowy „Centrum Polonistyki jako ośrodek międzykulturowego kształtowania osobowości fachowca” zdobył srebrny medal w nominacji „Wprowadzenie osiągnięć nauki pedagogicznej do praktyki oświatowej”. Za zachowanie tradycji i kultury polskiej oraz organizację nauki języka polskiego w 2008 r. dyrektor Centrum Polonistyki doc. Natalia Misiac została wyróżniona medalem Rządu Polski „Pro memoria”, a w grudniu 2014 r. srebrnym medalem „Wspólnoty Polskiej”.
Od roku 2004 Centrum Polonistyki Uniwersytetu Państwowego im. I. Franki zaczął wydawać czasopismo naukowe „Ukraińska Polonistyka”, którego artykuły są publikowane w polskim oraz ukraińskim językach w trzech rubrykach: badania filologiczne, historyczno-filozoficzne oraz pedagogiczne.

Mgr Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 28 marca 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code